Zwyrodnienie stawów leczeniezwyrodnienie stawówNa czym polega zwyrodnienie stawów? Zwyrodnienie stawów jest zespołem chorób, których wspólną cechą jest zmiana kształtu powierzchni stawowych. Czym większa jest ta zmiana, tym silniejszy ból, który czasem potrafi uniemożliwić nawet zwykłe poruszanie się. Zwyrodnieniu najczęściej ulegają stawy kolanowe, biodrowe, kręgosłupa, a trochę rzadziej stawy palców dłoni. oraz staw u podstawy palucha stopy. Choroba zwyrodnieniowa stawów zazwyczaj dotyka osoby po sześćdziesiątym roku życia, częściej kobiety niż mężczyzn.

Jakie czynniki sprzyjają zwyrodnieniu stawów?

Mimo że ryzyko choroby wzrasta z wiekiem to wpływ na jej pojawienie się mają także wrodzone skłonności. Wielkie znaczenie mają przebyte urazy, więc jeśli przydarzy nam się jakiś poważny to może być on po latach przyczyną zwyrodnienia. Również te często powtarzające się, acz drobne mogą w końcu doprowadzić do choroby.

zwyrodnienie stawówDla stawów, szczególnie kolanowych i biodrowych niebezpieczna jest też otyłość, która zwykle łączy się z siedzącym trybem życia i niewielką ilością ruchu. Z tego powodu ludzie z nadwagą częstokroć mają dość słabe mięśnie, co sprzyja pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych stawów. Przykładowo człowiek, który ma dziesięć kilogramów nadwagi, obciąża stawy tak, jakby nosił 10-kilogramowy plecak w dzień i w nocy przez szereg lat.

Suma tych długookresowych obciążeń może skończyć się z dużym prawdopodobieństwem chorobą zwyrodnieniową stawów. Z kolei warto uświadomić sobie, że osoba z nadwagą, która pozbędzie się już pięciu dodatkowych kilogramów, zmniejszy o połowę ryzyko powstania zwyrodnienia. Pamiętaj, że choroby zwyrodnieniowej stawów można uniknąć. Aby jej zapobiec, już w młodości trzeba zmienić styl życia.

O tym należy pamiętać:

  • Zwracaj uwagę na postawę ciała i ucz tego także swoje dziecko.
  • Dbaj o linię i unikaj nadwagi.
  • Odżywiaj się zdrowo, jedz dużo warzyw i owoców.
  • Nie unikaj aktywności fizycznej, a ruch traktuj jako codzienny relaks. Wybierz formę aktywności jaką lubisz.
  • Może to być nawet, ostatnio popularny, taniec.
  • Jeśli pracujesz na siedząco, pamiętaj o krótkich przerwach. Dobierz odpowiednie dla siebie biurko i fotel.

Jak leczy się zwyrodnienie stawów?

Jest to niestety leczenie objawowe, ponieważ uszkodzenia związane ze zwyrodnieniem stawów są właściwie już nieodwracalne. W leczeniu choroby tej chodzi więc o powstrzymanie albo chociażby spowolnienie postępu choroby, zmniejszenie dolegliwości bólowych, a w przypadkach zaawansowanych umożliwienie choremu samodzielnego funkcjonowania. Najistotniejsze dla pacjenta są zmiany w trybie jego życia. Sprawdź też tabletki na stawy Flexin 500.

Polega to na zmniejszeniu wagi, unikaniu niekorzystnych pozycji dla danego stawu, na przykład długiego kucania, stania, klęczenia, unikanie siedzenia w głębokich, niskich fotelach. Istotnymi elementami leczenia są ćwiczenia mięśni i rehabilitacja. Niejednokrotnie nieuniknione jest również stosowanie leków, szczególnie przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Postęp choroby spowalnia też systematyczne przyjmowanie witamin: A, C, E.

Czy powstaniu zwyrodnienia stawów da się zapobiec?

Jest to możliwe, ale praktycznie na długo przed jej pojawieniem się, czyli w młodości. Jedyne co należy zrobić to zmienić nawyki. To właśnie od naszego trybu życia i nawyków żywieniowych zależy to czy zachorujemy na poszczególne choroby, w tym także na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Nie istnieje żaden sekret tego jak zachować zdrowe stawy do sędziwego wieku. Wiedza o tym jest łatwo dostępna dla każdego. Powszechnie znany eliksir młodości to po prostu zdrowa dieta, bogata w owoce, warzywa i pełnowartościowe białko, uboga natomiast w tłuszcze zwierzęce i cukry proste w połączeniu z regularną, umiarkowaną aktywnością fizyczną.

Szczególnie korzystne dla zdrowia człowieka jest uprawianie wielu, różnych form ruchu. Przykładowo jednego dnia można biegać czy spacerować, innego z kolei pływać, ćwiczyć na siłowni lub jeździć na rowerze czy rolkach. Jest to znakomity i bardzo prosty sposób na uniknięcie wielu dolegliwości i zachowanie formy przez całe życie.

Jak pozbyć się bólu stawów raz na zawsze >>Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Zwyrodnienie stawów leczenie

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *