Zdrowa dieta dla 40 latkidieta dla 40 latkiDieta dla 40 latki. Każda osoba po ukończeniu czterdziestego roku życia powinna zatroszczyć się o swoje zdrowie. W tym okresie zazwyczaj większość z nas ma już ustabilizowane życie, ale to doskonały czas, aby zrobić coś dobrego dla własnego organizmu.

Sięgając po właściwie zbilansowaną dietę będziemy mogli chronić się przed wieloma groźnymi schorzeniami cywilizacyjnymi. Osoby po czterdziestce mogą sięgnąć po dietę dla osób pracujących, ale mogą też ułożyć zdrowy jadłospis, który będzie ściśle dostosowany do potrzeb ich organizmu. W tym wieku najczęściej dają o sobie znać różne zmiany hormonalne, które mogą zmniejszać tempo przemiany materii. To z kolei wiąże się z odkładaniem tkanki tłuszczowej.

Co powinna zawierać zdrowa dieta dla 40 latki?

Dieta dla 40 latki nie powinna obfitować przede wszystkim w pełnowartościowe białka. To jeden z najważniejszych składników budulcowych ludzkiego organizmu. Najlepiej sięgać po mięso w postaci ryb, mięsa drobiowe oraz nabiał: zsiadłe mleko, jogurty naturalne, twarogi. Należy natomiast unikać tłustych wędlin przyrządzanych przemysłowymi metodami.

Dieta dla 40 latki powinna też opierać się na zdrowych tłuszczach. Powszechnie wiadomo, że tłuszcze niosą ze sobą wartość energetyczną, ale niektóre z nich mogą też obniżać poziom złego cholesterolu. Najlepiej spożywać oleje roślinne (zwłaszcza oliwę z oliwek, oleje z pestek winogron), można też sięgnąć po olej lniany.

Osoby po czterdziestym roku życia powinny unikać natomiast smalcu, słonicy oraz potraw smażonych w głębokim tłuszczu.

W menu czterdziestolatka nie może zabraknąć również witamin oraz minerałów, które pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji. W tym wieku najlepiej sięgać po pokarmy bogate w witaminę C, E, A, D oraz w witaminy z grupy B. Składniki te opóźniają procesy starzenia, obniżają poziom złego cholesterolu oraz mają działanie antynowotworowe. Należy sięgać po duże ilości warzyw i owoców.

Również minerały są niezbędne do właściwego funkcjonowania. W diecie nie powinno zabraknąć głównie wapnia, magnezu, cynku oraz potasu. Doskonałym źródłem tych pierwiastków są sery twarogowe, warzywa oraz pokarmy pełnoziarniste (kasza, pieczywo razowe).     Osoby po 40 roku życia dodatkowo każdego dnia powinny wypijać od jednego do dwóch litrów wody.

Woda to ważny element jaki powinna zawierać dieta dla 40 latki, gdyż jest źródłem wielu minerałów i reguluje pracę nerek. Najlepiej sięgać po niegazowaną wodę mineralną. Można też pić herbatę, zwłaszcza zieloną herbatę, lub czerwoną.

Sprawdź przepyszny przepis od niesamowitego szefa kuchni, kliknij tutaj >>


Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Zdrowa dieta dla 40 latki

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *