Wypadanie włosów u kobiet, a wypadanie włosów u mężczyznwypadanie włosów u kobietWypadanie włosów u kobiet, a wypadanie włosów u mężczyzn – jakie różnice? Łysienie androgenowe stanowi najpopularniejszy rodzaj łysienia i występować może zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Niemniej jednak – w zależności od płci – procesy łysienia różnią się od siebie. Wspomniane różnice dotyczą zarówno samego przebiegu procesu, jak i odsetka cierpiących na omawianą dolegliwość, osób.

Łysienie androgenowe zaliczane jest do rodzaju chorób autosomalnych dominujących, a więc jest ono dolegliwością dziedziczną, na którą wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Dotyczy ono zwłaszcza mężczyzn, chociaż może występować również w przypadku kobiet.

Szacunkowo z problemem łysienia androgenowego (odsetek wszystkich przypadków łysienia u danej płci) zmaga się około 95% mężczyzn i tylko 8% kobiet. W przypadku 30% mężczyzn proces rozpoczyna się przed ukończeniem 30 roku życia, natomiast około 50% kobiet zapada na ten rodzaj łysienia dopiero po ukończeniu 50 roku życia.wypadanie włosów u mężczyzn

Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest jednoczesne wydłużenie fazy telogenu i skrócenie fazy anagenu oraz skrócenie wzajemnego stosunku obu, wspomnianych etapów wzrostu włosa. W skutek tych zaburzeń dochodzi z reguły do procesu określanego mianem miniaturyzacji mieszków włosowych.

wypadanie włosów na blog o zdrowiu

Wypadanie włosów u kobiet

Z racji na fakt odmiennego metabolizmu androgenów, proces łysienia androgenowego nie wygląda tak samo w przypadku obu płci. Mężczyźni mają bowiem tak zwany bezpośredni metabolizm testosteronu, co oznacza, że na skutek działania enzymu 5-alfa-reduktazy testosteron zmienia się w dihydrotestosteron (DHT), a ten powoduje nadmierne wypadanie włosów.

U kobiet natomiast omówione zjawisko przebiega w dłuższym okresie czasu. W pierwszym etapie metabolit dehydroepiandrosteron (DHEA) ewoluuje do postaci androsteronu, by w konsekwencji zmienić się w testosteron, a dopiero później przybrać formę dihydrotestosteronu (DHT). Należy dodać, że panie są poniekąd chronione przed dolegliwością łysienia przez ewolucję androstendionu w hormon zwany estronem. Skutecznym preparatem na wypadanie włosów jest Follixin.

Różnice w łysieniu pomiędzy kobietami, a mężczyznami występują także w samym przebiegu dolegliwości. U kobiet obserwuje się przerzedzeniem włosów w centralnej części głowy przy jednoczesnym zachowanym owłosieniu w obszarze czołowym. U mężczyzn proces wypadania włosów rozpoczyna się od okolic czołowych i szczytu głowy powodując tym samym tak zwane zakola.

Skuteczne tabletki na wypadanie włosów >>>Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Wypadanie włosów u kobiet, a wypadanie włosów u mężczyzn

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *