Wrzody żołądka przyczyny powstawaniawrzody żołądka przyczynyWrzody żołądka przyczyny. Choroba wrzodowa nie jest groźna, jednakże powikłania z niej wynikające zdecydowanie mogą zagrażać życiu człowieka. Schorzenie, jakim są wrzody może mieć wiele przyczyn. Pierwszą i tym samym główną jest Helicobacter pylori. Jest to bakteria, która zakazić się można już w dzieciństwie.

Takie zakażenie jest przyczyną ostrego zapalenia błony śluzowej, które następnie przechodzi w przewlekłe. Zakażenie Helicobacter pylori nie jest jednak jednoznaczne z chorobą wrzodową, bowiem według badań tylko u niewielkiej liczby osób, u których wykryto tę bakterie dochodzi do powstania właśnie choroby wrzodowej. Co więcej, ustalono, że jedną z przyczyn choroby wrzodowej są uwarunkowania genetyczne, a także typ szczepu bakterii.

Wrzody żołądka przyczyny ich powstawania

Powodem choroby wrzodowej mogą być również niesterydowe leki przeciwzapalne, czyli leki stosowane powszechnie. W tej grupie znajduje się m.in. kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ibuprofen, naproksen, piroksykam, diklofenak. Wrzody żołądka spowodowane lekami występują znacznie częściej niż wrzody dwunastnicy.

Kolejna przyczyna to wspomniane już czynniki genetyczne. Według badań choroba wrzodowa pojawić się może częściej u osób, które mają grupę krwi 0. Jeśli natomiast chodzi o występowaniu wrzodów w rodzinie, to mowa przede wszystkim o możliwości przenoszenia bakterii Helicobacter pylori.

W tym wypadku działanie to jest zdecydowanie ułatwione. Wrzody mogą również pojawić się na wskutek używek – papierosów i alkoholu. Palenie papierosów sprzyja pojawieniu się choroby wrzodowej. Co więcej, palacze powinni mieć świadomość, że istnieje ryzyko częstszych nawrotów schorzenia.

Ponadto choroba wrzodowa u takich osób goi się znacznie trudniej. Wszystko to spowodowane jest działaniem składników dymu tytoniowego. Z kolei alkohole mogą nasilić dolegliwości, które związane są z chorobą wrzodową, ponieważ właśnie alkohol działa drażniąco na nerwy czuciowe umiejscowione w uszkodzonej ścianie żołądka czy też dwunastnicy.

Wśród innych czynników mogących nasilić dolegliwości wrzodowe jest także nieregularny tryb życia i stres. Jeśli natomiast chodzi o profilaktykę choroby wrzodowej to pamiętać należy przede wszystkim o przestrzeganiu odpowiedniej diety.Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Wrzody żołądka przyczyny powstawania

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *