Wrzody żołądka i dwunastnicywrzody żołądka i dwunastnicyWrzody żołądka i dwunastnicy. Liczne badania potwierdziły, że chorobę wrzodową wywołać mogą bakterie Helicobacter pylori, do zakażenia którymi może dojść już w dzieciństwie. Bakterię tę w ludzkim organizmie wykryć można poprzez przeprowadzenie stosownych badań.

Helicobacter pylori może przyczynić się do choroby wrzodowej. Z pośród licznych objawów jakie powodują wrzody żołądka wymienić można nudności, bóle w górnej części brzucha, oraz uczucie pełności. Należy wiedzieć, że objawami mogą być także już powikłania choroby wrzodowej, np. krwawienie z wrzodu.

W chwili, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące dolegliwości należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie, oczywiście po uprzednim zdiagnozowaniu choroby. Z taką wizytą nie należy zwlekać, ponieważ powikłania choroby wrzodowej mogą być nawet zagrożeniem dla życia.

Leczenie wrzody żołądka i dwunastnicy w większości przypadków odbywa się za pomocą środków farmakologicznych, bardzo rzadko konieczne jest leczenie operacyjne. Obecnie dostępne leki pozwalają na doprowadzenie do zagojenia się wrzodów żołądka, co oczywiście jest celem procesu leczenia. Jednakże kiedy już leczenie zostanie zakończone, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce wrzodów. Mowa tutaj o zachowaniu podstawowych zasad higieny.

Wrzody żołądka i dwunastnicy – odżywianie

Ponadto bardzo istotną kwestią jest spożywanie odpowiednich pokarmów, koniecznie trzeba unikać dań tłustych, a także pikantnych, które niestety mogą mieć również wpływ na nawrót choroby. Należy zatem pamiętać przestrzeganiu odpowiedniej diety podczas choroby wrzodowej, ale także już po zakończeniu procesu leczenia.

Wrzody żołądka i dwunastnicy można leczyć też naturalnymi środkami. Należy jednak posiadać odpowiednią wiedzę z tego zakresu, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Nieleczone wrzody doprowadzić mogą do powstania bardzo groźnej choroby nowotworowej żołądka. Wówczas leczenie jest bardzo trudnym i długotrwałym procesem, który niestety nie zawsze kończy się pomyślnie.

Schorzeniem, którego również nie można lekceważyć jest choroba zwana nerwica żołądka. To często pojawiająca się dolegliwość powodowana napięciami nerwowymi. Wrzody żołądka i dwunastnicy są naprawdę poważną chorobą, niosącą potencjalnie niebezpieczne powikłania i wymagającą konsultacji lekarskiej.

W razie pojawienia się  przewlekłego bólu brzucha należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, aby przeprowadzić podstawową diagnostykę w tym kierunku.Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Wrzody żołądka i dwunastnicy

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *