Dlaczego brakuje nam składników mineralnych?



składniki mineralneSkładniki mineralne – dlaczego współczesny człowiek nie posiada wystarczającej ilości minerałów? Minerały i mikroelementy stanowią podstawę wszystkich żywych organizmów.

Minerały, takie jak witaminy, często działają jako kofaktory biorąc udział w miliardach reakcji chemicznych, które odbywają się przez cały czas w organizmie. Minerały mają też inne zadania w organizmie.

Wapń, na przykład, wzmacnia strukturę kości i zębów, oraz stymuluje redukcję mięśni w całym organizmie.

Fosfor, podobnie jak wapń, wzmacnia kości i zęby i jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, tłuszczy i węglowodanów. Działa też jako kofaktor dla różnych enzymów trawiennych i reguluje wykorzystanie witamin z grupy B.

 

Cały nasz świat  jest bogaty w składniki mineralne

Świat, który nasz otacza jest bogaty w minerały, które jednak dostają się do naszego ciała w ilościach mniejszych, niż jest to potrzebne. Przyczyny takiego stanu są różne.

Organizm ludzki nie wytwarza minerałów, więc muszą być one dostarczone z żywnością i suplementami diety. Niektóre składniki mineralne (np. wapń i fosfor) mogą być przechowywane w organizmie.

Składniki mineralne – dlaczego mamy ich za mało?

Obecna gospodarka rolnicza, stosująca wszelkiego rodzaju pestycydy, nawozy i inne środki chemiczne powoduje zubożenie gleby. Dlatego produkty wyhodowane na takiej glebie, nie zawierają substancji mineralnych w wystarczających ilościach.

Specjaliści podkreślają, że składu chemiczny produktów rolnych w dzisiejszych czasach jest diametralnie inny niż chociażby 30 czy 40 lat temu. Oznacza to, że, zawartość żelaza, magnezu, wapnia i innych składników mineralnych w produktach rolnych uległa drastycznemu spadkowi.

Ponadto znaczne ilości witamin i mikroelementów zniknęły z produktów w kuchni. Ponadto, wiele potraw, które według ogólnie przyjętych zasad żywienia powinny się dobrze uzupełniać, w rzeczywistości, utrudniają wchłanianie składników zawartych w każdej z nich.

Innym powodem braku dostatecznej ilości składników mineralnych w naszej diecie jest powszechne spożywanie produktów rafinacji, cukru, słodkich napojów gazowanych, żywności w puszkach, długiego przechowywania mrożonek, szczególnie mięsa i ryb.

Brak minerałów w organizmie prowadzi do smutnych konsekwencji. Tak więc, niedobór cynku powoduje zakłócenia okresu dojrzewania. Brak wapnia i fosforu powoduje przerzedzenie i kruchość kości, niedobór żelaza powoduje niedokrwistość, niedobór jodu prowadzi do chorób tarczycy.

Rewolucja w odżywianiu uszczupla składniki mineralne

Rewolucyjne zmiany w odżywianiu człowieka, które nastąpiły na przestrzeni zaledwie ostatnich stu lat, doprowadziły do rozprzestrzeniania się tak zwanych chorób cywilizacyjnych, które w większości są związane z niedoborem mikroelementów. Dlatego, aby zapewnić współczesnemu człowiekowi niezbędnego zestawu minerałów, jesteśmy zmuszeni dbać o wzbogacenie naszej diety w witaminy, minerały i pierwiastki śladowe.

W ostatnich latach, niemal życiową koniecznością, stało się, aby dostarczać organizmowi witaminy i mikroelementy w postaci suplementów diety. Dziś większość mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Europy i większości krajów mniej rozwiniętych, regularnie rekompensuje brak składników odżywczych wykorzystując suplementy Calivita.

 

mikroelementy



Powiązane wpisy








Skomentuj wpis: Dlaczego brakuje nam składników mineralnych?

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *