Omega 3 zdrowie sercaomega 3Flora i fauna mórz nie tylko cieszy ludzkie oko, ale stanowi także bogate źródło niezbędnych dla zdrowia substancji przyczyniających się do wspierania prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.  Wielu naukowców zastanawia się, czy występuje związek między dietą a chorobami układu sercowo-naczyniowego. A jeśli istnieje taki związek, to na czym on polega?

koszyk suplementy diety

 

 

 

Naukowcy Dyerberg i Bang, oraz ich współpracownicy zaobserwowali, że populacja Eskimosów zachodniej Grenlandii bardzo rzadko choruje na dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Dieta Eskimosów jest szczególnie bogata w owoce morza i ryby, zawiera duże ilości białka i tłuszczów, oraz jest uboga w cholesterol.

Jak się okazuje społeczeństwa wysokorozwiniętych krajów w Europie oraz w Ameryce również spożywają dużo białka oraz tłuszczów, a mimo to zagrażają im choroby serca. Jak można to wytłumaczyć? Różnica jest zasadnicza, w pożywieniu Eskimosów znajdują się duże ilości tłuszczów i białek pochodzenia morskiego, zwłaszcza dobroczynnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3.

Spożywając na co dzień ryby, Eskimosi dostarczają organizmowi co najmniej 10 razy więcej kwasów tłuszczowych omega 3, niż Europejczycy, czy Amerykanie. Właściwa ilość kwasów tłuszczowych omega 3 wynosi 5 do 8 g dziennie i jest korzystna, z powodu  przyczyniania się do utrzymania prawidłowego poziomu trójglicerydów we krwi. Wspomaga też właściwą pracę mięśnia
sercowego i wpływa korzystnie na proces krzepnięcia krwi.

Kwasy tłuszczowe omega 3 są bardzo istotne we właściwym rozwoju układu nerwowego. Z tego właśnie powodu są zalecane kobietom w ciąży. Głównym i naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 są ryby morskie, zwłaszcza makrela i łosoś.

Wśród ryb słodkowodnych większe ilości kwasów tłuszczowych omega 3 zawierają: tołpyga biała i tołpyga pstra.

Omega 3 jest to suplement diety wyprodukowany w oparciu o koncentrat tranu rybiego, naturalne źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, pełniących w organizmie rolę ochronną przed takimi dolegliwościami jak, zapalenia, choroby serca, choroby mózgu, choroby kości, choroby skóry i inne.

 Co to jest olej z ryb omega 3 ?

Tran rybi to bogate źródło dwóch zasadniczych kwasów tłuszczowych omega 3, znany jako EPA (kwas eikozapentaenowy ) i DHA (kwas dokozaheksainowy ), które znajdują się w tkankach tłuszczowych ryb występujących w zimnych wodach. Jest on również dostępny w postaci suplementu diety Omega 3, dla osób, które spożywają niewiele, lub w ogóle nie jedzą ryb.

 Dlaczego warto przyjmować Omega 3 ?

kwasy omega-3 calivitaOba kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 są niezwykle istotne, niestety ​​organizm nie może ich sam wytworzyć i muszą być one uzyskane z diety. W całej historii ludzkości, te dwa kwasy tłuszczowe były obecne w mniej więcej równych ilościach w diecie. Niestety nowoczesne jedzenie oferuje nadmiar omega 6, występującego w rafinowanych olejach roślinnych, które są wykorzystywane w smażonych potrawach i przekąskach, ciastach i ciasteczkach.

Kwasy tłuszczowe Omega 3 są obecnie stosunkowo rzadkie w nowoczesnych dietach na świecie. Wynikiem tego jest brak równowagi w organizmie, co prowadzi do stanów zapalnych i wywołuje wielu chorób.

W porównaniu z typowym spożyciem żywności, regularne spożywanie tłustych ryb, lub suplementów diety zawierających olej rybny Omega 3 może pomóc zoptymalizować proporcje kwasów tłuszczowych, co pomaga chronić zdrowie psychiczne i fizyczne.

EPA wspiera zdrowia serca, a DHA jest składnikiem membran komórek nerwowych w mózgu i odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu mózgu. Badania wskazują, że tłuszcze omega 3 zmniejszają stany zapalne, ryzyko wystąpienia i objawy wielu chorób spowodowanych przez stan zapalny. Mogą to być takie choroby jak atak serca, udar, kilka odmian raka i choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.

 Jakie są objawy niedoboru kwasów tłuszczowych Omega 3?

Dieta współczesnych ludzi jest uboga w kwasy Omega 3. Niski poziom kwasów tłuszczowych omega 3 może prowadzić do problemów zdrowotnych wymienionych powyżej. Inne możliwe objawy niedoboru omega-3 to nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, suche włosy i sucha skóra.

 Jakie korzyści dla zdrowia oferuje suplement omega 3 ?

  •  Kwasy tłuszczowe są podstawowymi składnikami, które przenikają każdą błonę komórkową w ludzkim ciele, służą jako smar dla komórki, zwiększają elastyczność i komunikację między komórkami, oraz przyczyniają się do metabolizmu komórek i ekspresji genów.
  • Omega 3 pozytywnie wpływa na szereg czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko nagłej śmierci spowodowane przez atak serca. Omega 3 oddziałuje na serce na wiele sposobów, zapobiega nieregularnemu biciu serca, zmniejsza warstwę tłuszczu w ścianach tętnic, zmniejsza krzepliwość krwi, zmniejsza stężenie triglicerydów ( tłuszczów we krwi ), zwiększa stężenie cholesterolu frakcji HDL ( dobry cholesterol) i zmniejsza stan zapalny. Naukowcy wykazali, że kwasy tłuszczowe omega 3 kwasy mogą zwiększyć szanse na dłuższe życie.
  • Kwasy tłuszczowe Omega 3 miały na nas pozytywny wpływ, kiedy  byliśmy jeszcze w łonie matki, a na starość – istnieje wiele badań wykazujących znaczne korzyści fizjologiczne i psychologiczne.
  • Stężenie Omega 3 jest wyższe w mózgu i układzie nerwowym. Kwasy tłuszczowe są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania neuronów, chronią komórki zmniejszają śmiertelność komórek i zwiększają przekaz nerwów. Badania wskazują, że kwasy omega 3 mogą zwiększać poziom serotoniny i dopaminy w mózgu, co pomaga zmniejszyć depresję i poziom agresji.
  • Różne badania wykazały wzrost depresji , przemocy i przestępczości w krajach, gdzie ludzie spożywają mniej ryb w stosunku do krajów, o większym spożyciu ryb. Dzięki przyjmowaniu omega 3 można poprawić nawet zaburzenia bipolarne i schizofrenii.
  • Gęstość kości może być także polepszona przez spożycie kwasów tłuszczowych omega 3. Osteoporoza występuje mniej w populacjach, które spożywają więcej ryb.
  • Tłuszcze omega 3 są korzystne również dla skóry. Badania w populacji Eskimosów Grenlandii wykazały, że prawie nigdy nie doświadczają choroby skóry łuszczycy, która powoduje ból, obrzęk i zaczerwienienie. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono, że kwasy omega-3 hamują wzmożony rozrost komórek naskórka, który powoduje rozszerzanie się łuszczycy.
  •  Omega 3 hamują proliferację komórek skóry, które wywołują łuszczycę, nowe badania naukowe wykazały, że kwasy tłuszczowe omega 3 hamują proliferację komórek raka piersi, raka prostaty i raka okrężnicy.
  • Istnieją również dowody, że omega 3 mogą pomagać w zapobieganiu cukrzycy typu 2.
  • Choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodzejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna. mogą być również złagodzone przez suplementację omega 3.
 Dlaczego potrzebujemy suplementu omega 3 ?

Kiedy komórki zawierają optymalne ilości omega 6 i omega 3, stan zapalny nie rozwija się, naczynia krwionośne stają bardziej elastyczne, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów, wszystkie te funkcje są ważne w zapobieganiu wielu chorobom.Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Omega 3 zdrowie serca

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *