Objawy ciąży, jakie są objawy ciążyobjawy ciąży wczesnejObjawy ciąży – jednym z głównych objawów ciąży jest brak miesięcznego krwawienia. Tak jak i przed laty, również i teraz, spóźniająca się miesiączka jest dla większości kobiet podstawą przypuszczenia, że jest się w ciąży. Każda kobieta musi zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę okres może być opóźniony ze względu na wiele różnych innych czynników.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że bardzo często brak krwawienia może być także wywoływany przez nadmierny stres czy przez choroby, więc nie zawsze musi to być oznaka ciąży. Brak miesiączki bywa jednak największym powodem do niepokoju, aczkolwiek zdarza się, iż okres może opóźniać się nawet o kilka czy kilkanaście dni.

Sami lekarze ginekolodzy przyznają nawet, że regularnie wzrasta liczba kobiet, zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami hormonalnymi, których skutkiem może być opóźniające się krwawienie. Co więcej, warto jednak wiedzieć, że w pierwszym trymestrze ciąży dość często kobiet występują niewielkie krwawienia. Miesiączka zatem nie daje stu procentowej pewności co do ciąży.

Z reguły jednak w zdecydowanej większości przypadków brak okresu, oraz bóle w dole brzucha należy zaliczyć do pierwszych objawów ciąży. Wiele kobiet decyduje się wówczas sięgnąć po test ciążowy, który najczęściej daje prawidłowy wynik, potwierdzając lub wykluczając ciążę.

Częste oddawanie moczu

Jednym z zupełnie normalnych objawów ciąży jest także zbyt częste oddawanie moczu. Dzieje się tak przede wszystkim na skutek kilku prostych czynników. W znacznym stopniu na częstotliwość oddawania moczu wpływa powiększająca się macica, powodująca ucisk na pęcherz. W całym okresie ciąży również nerki są zdecydowanie bardziej ukrwione, co także ma znaczenie na częstość oddawania moczu.

Nie sposób również nie wspomnieć o poszczególnych częściach dziecka, które także mogą wywoływać ucisk na pęcherz. Lekarze ginekolodzy zapewniają wszystkie kobiety w ciąży, iż częste oddawanie moczu jest zarówno normalne, jak i nawet konieczne. W czasie ciąży poszerzają się bowiem moczowody, a to z kolei powoduje, iż mocz zaczyna się zbierać w drogach moczowych, dając tym samym doskonałe warunki do rozwoju bakterii.

Jeśli będziemy korzystać natomiast często z toalety, wówczas na pewno zapobiegniemy rozwojowi wielu infekcji. W czasie ciąży niektóre kobiety ponadto odczuwają lekkie upławy moczu, które mogą nieco wpływać na ogólne samopoczucie. By nieco podnieść komfort, warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne.

Pamiętaj, że nie bez znaczenia w ciąży jest ilość przyjmowanych płynów . W ten sposób można uniknąć wielu problemów z pęcherzem, zwłaszcza tych, które prowadzą do zaburzeń pracy nerek, a są one szczególnie groźne zarówno dla kobiety, jak i dla jej dziecka.

Nieposkromiony apetyt – objawy ciąży

Wiele kobiet w okresie ciąży narzeka na problemy z apetytem – to kolejny objaw, który bardzo często towarzyszy temu stanowi. Najczęściej pojawiające się objawy ciąży to przede wszystkim nadmierne łaknienie, oraz tak zwane zachcianki. Kobiety w czasie ciąży mają bardzo różne kulinarne upodobania.

Panie, które do tej pory stroniły od mięsa, nagle mają na nie ochotę, natomiast panie, które nie były miłośniczkami słodkości, nagle mają potrzebę zjedzenia tabliczki czekolady bądź kilku gałek lodów. Płód wprowadza w kobiecym organizmie wiele zmian, nic więc dziwnego, że konsekwencją tego jest również nieposkromiony apetyt.

Potrzeba jedzenia dość nietypowych rzeczy może skłaniać także do odwiedzenia dietetyka, zwłaszcza jeśli szczególną ochotę mamy na słodycze. To właśnie słodkości oraz wysokokaloryczne potrawy nie są wskazane w zbyt dużych ilościach, bowiem mogą prowadzić do nadwagi, a ta z kolei może być szczególnie niebezpieczna właśnie w okresie ciąży.

Jeśli więc chcesz, by twoja ciąża przebiegała w jak najbardziej komfortowy sposób, wówczas z całą pewnością musisz nauczyć się opanować pewne zachcianki, a na pewno będzie to tym samym korzystne dla twojej sylwetki po porodzie.

Nudności to też objawy ciąży

Nudności to również dość pewne objawy ciąży. Jest to jednocześnie jeden z najmniej przyjemnych objawów, ale na szczęście z nudnościami, oraz wymiotami można sobie skutecznie radzić. Jeśli jesteś w ciąży i od dłuższego czasu nękają cię nudności, to musisz wiedzieć, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z tym symptomem, jest unikanie smaków oraz zapachów, które najbardziej cię drażnią. Co więcej, w okresie ciąży mogą ci zacząć przeszkadzać nawet twoje ulubione dania, więc tych także niekiedy warto unikać.

Kilka prostych rad na nudności:

  • zanim wstaniesz sięgnij po przekąskę, na przykład suszone owoce bądź po herbatniki – taka przegryzka zmniejszy złe samopoczucie,
  • staraj się jadać częściej, ale nieco mniejszymi porcjami – możesz dziennie zjeść nawet siedem – osiem niedużych posiłków,
  • zwracaj uwagę na to, co pijesz – sięgaj przede wszystkim po wodę mineralną oraz po soki owocowe i warzywne,
    ograniczyć nudności mogą ci pomóc także herbaty, ziołowe bądź owocowe,
  • staraj się sypiać zawsze w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu,
  • nie stroń od ruchu, bowiem ciąża nie jest chorobą – codzienne spacery również wpłyną pozytywnie na twoje ogólne samopoczucie.

Podwyższona temperatura

Obok objawów dość typowych dla ciąży możemy również wyróżnić objawy nieco mniej znane, takie jak podwyższona temperatura. Niewiele kobiet wie, że właśnie w okresie ciąży temperatura ciała może podnieść się nawet o około jeden stopień. Podwyższona temperatura ciała związana jest między innymi z wszelkimi zmianami, zachodzącymi w organizmie kobiety.

Najwyraźniej wzrost temperatury zaznacza się zatem przede wszystkim w pierwszym miesiącu ciąży. Sama podwyższona temperatura oczywiście nie jest symptomem samym w sobie, oznaczającym rozwój ciąży. Jeśli jednak wzrostowi temperatury towarzyszy wrażliwość piersi oraz zatrzymanie występującego comiesięcznego krwawienia, wówczas można już przypuszczać, iż objawy te będą charakterystyczne dla rozwoju płodu wewnątrz kobiecego ciała.

Podwyższona temperatura związana jest zatem w głównej mierze z potrzebami płodu, który musi rozwijać się prawidłowo, by mogło dojść do ostatecznego porodu. Wzrastająca temperatura ciała jest także skutkiem zwiększającej się ilości progesteronu, który w czasie pierwszych tygodni ciąży ma na celu jej podtrzymywanie. Progesteron ponadto skutecznie może zapobiegać poronieniu.

Rozdrażnienie – jeden z objawów ciąży

Każdej kobiecie w ciąży już w pierwszych jej tygodniach daje się we znaki zmęczenie, oraz rozdrażnienie. Skłonność do zmieniających się nastrojów niestety dotyczy zdecydowanej większości pań spodziewających się dziecka, a radzenie sobie z nimi nie należy do najłatwiejszych zadań.

Osłabienie organizmu, senność, a nawet apatia – to jednak zupełnie najbardziej normalne objawy, świadczące o ciąży. Organizm kobiety zaczyna się przygotowywać do zapewnienia odpowiednich warunków płodowi – wysiłek ten najczęściej skutkuje rozdrażnieniem, poczuciem niewyspania oraz wrażliwością piersi.

Nie zawsze jednak rozdrażnienie oraz wszystkie wyżej wymienione objawy będą świadczyły o ciąży. W ten sposób bowiem nasz organizm jest w stanie wysyłać sygnały, że dzieje się z nim coś niedobrego. Być może więc to wcale nie ciąża, a nadchodząca depresja, takie przypadki były bowiem również odnotowywane.

Jeśli jednak rozdrażnieniu oraz gwałtownie zmieniającym się nastrojom towarzyszy zatrzymanie krwawienia miesięcznego, wówczas można przypuszczać, że są to pierwsze objawy ciąży. Co więcej, warto wiedzieć, że za głównych sprawców tychże objawów winą obarcza się hormony, które w okresie ciąży wydają się być szczególnie aktywne.

Nadwrażliwość piersi

Kolejnym objawem ciąży są wrażliwe piersi. Objaw ten pojawia się stosunkowo szybko, gdyż już w czwartym tygodniu ciąży. Jest to jednak nieco inna wrażliwość piersi niż ta, z którą wiele kobiet spotyka się przed menstruacją. W czasie ciąży w kobiecych piersiach dochodzi od wielu zmian.

Wszystkie one mają jednak na celu przygotowanie do karmienia dziecka. Nadwrażliwość piersi może bywać uciążliwa, przede wszystkim dlatego, iż w organizmie krąży zdecydowanie więcej krwi, czego skutkiem jest zmiana tkanki i powiększenie piersi.

Piersi są wyraźnie powiększone już od około szóstego – ósmego tygodnia, natomiast pod koniec ciąży są jeszcze większe. Wiele kobiet zastanawia się, w jaki sposób można sobie radzić z nadwrażliwymi piersiami. Jeśli wrażliwość piersi staje się coraz bardziej dokuczliwa, należy:

  • dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza,
  • zrezygnować z bielizny posiadającej druty oraz szwy, zwłaszcza w okolicy sutków.

Jeśli mimo to, ból piersi będzie się wzmagał, warto zasięgnąć rady lekarza. Nie korzystaj natomiast ze środków przeciwbólowych na własną rękę, bowiem takie środki mogą zaszkodzić twojemu dziecku.Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Objawy ciąży, jakie są objawy ciąży

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *