L Lysine Plus – Lizyna w tabletkachL Lysine Plus lizynaLizyna to substancja należąca do grupy niezbędnych aminokwasów, co oznacza, że organizm nie potrafi jej samodzielnie wytworzyć, więc musi być dostarczona z zewnątrz. Produkt Calivita L Lysine plus oprócz L-lizyny zawiera także witaminę C.

20% masy ciała człowieka to białko, które ulega ciągłym przemianom – rozpadowi i odbudowie. Proces ten jest uzależniony od podaży aminokwasów, które stanowią  podstawowy element budulcowy wszystkich białek.

koszyk suplementy calivita

 

 

 

Białka w organizmie ludzkim zbudowane są z dwudziestu różnych aminokwasów. Ogromna liczba kombinacji i różnorodności masy cząsteczkowej, powoduje powstawanie wiele odmian białek, które pełnią w ustroju różnorodne funkcje. Niektóre z nich uczestniczą w budowie tkanek takich jak mięśnie, kości, paznokcie, włosy, inne z kolei regulują procesy metaboliczne, transportują składniki odżywcze, oraz pełnią funkcje hormonów – czynników wzrostu. Białka mogą również odgrywać istotną rolę w obronie immunologicznej – immunoglobuliny.

Nasz organizm nie posiada zdolności syntetyzowania 8 aminokwasów, w tym również L lizyny, dlatego muszą one być dostarczone z pożywienia. Noszą one nazwę aminokwasy egzogenne, lub aminokwasy niezbędne.

Oprócz odpowiedniej podaży aminokwasów, ważna jest też ich odpowiednia proporcja, na co w dużej mierze ma wpływ skład naszej codziennej diety. Jeśli nasza dieta zawiera nieodpowiednią zawartość aminokwasów np. w wyniku niewłaściwego sposobu odżywiania się, stosowania wegetariańskiej diety, diety odchudzającej, lub niskobiałkowej, może to zakłócić metabolizm białek. Brak, lub nawet niska zawartość chociażby jednego aminokwasu egzogennego blokuje, lub ogranicza efektywne wykorzystanie pozostałych aminokwasów do syntezy białka.

L-Lizyna bierze udział w budowie białek, głównie w kościach i mięśniach. Jest wymagana w tworzeniu kolagenu, który jest białkiem strukturalnym tkanki łącznej występującym w skórze, ścięgnach, kościach, chrząstkach, ściankach naczyń krwionośnych. Lizyna nadaje komórkom sprężystość, elastyczność i ujędrnia je. L-Lizyna ma także swój ważny udział w tworzeniu hormonów, enzymów i przeciwciał. Wspomaga proces wchłaniania wapnia, oraz spełnia istotną rolę w syntezie L-karnityny, która uczestniczy w metabolizmie tłuszczów.

L-Lizyna jest zaliczana do aminokwasów zasadowych

Stosowanie L-lizyny zaleca się osobom:

  • będącym na diecie wegańskiej
  • stosującym dietę wegetariańską
  • dietę odchudzającą
  • dietę niskobiałkową
  • które ciężko pracują fizycznie
  • będącym narażonym na stres
  • dbającym o swój wygląd

Oprócz L-lizyny, produkt Calivita zawiera także witaminę C, która pełni bardzo ważną funkcję w syntezie kolagenu. Witamina C jest doskonałym antyoksydantem, chroniącym DNA, białka i  tłuszcze przed utlenianiem. Wzmacnia układ odpornościowy, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, oraz odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym i procesie wchłaniania żelaza.

UWAGA! Stosowania lizyny wraz z argininą, nie jest zalecane, ponieważ arginina może ograniczać przyswajalność lizyny. Po sześciomiesięcznym okresie ciągłej suplementacji L-Lizyną, należy zrobić przerwę, w celu zachowania równowagi aminokwasów w organizmie.

Zawarta w produkcie L Lysine plus witamina C, pomaga w syntezie kolagenu w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania skóry, dziąseł, zębów, chrząstek, kości, oraz naczyń krwionośnych.Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: L Lysine Plus – Lizyna w tabletkach

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *