Trądzik – jak zwalczyć trądzikjak zwalczyć trądzikJak zwalczyć trądzik? Trądzik jest chorobą skórną. Najczęściej jej początek pojawia się w wieku dojrzewania na skutek zmian hormonalnych. Poprzez zwiększoną stymulację androgenową następuje nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych czyli łojotoku.

Widocznymi objawami trądziku są powstałe rożnego rodzaju pryszcze. Nadmierne wydzielanie tłuszczu w postaci łoju, połączone z zasklepianiem się ( zablokowaniem) ujścia kanalików gruczołu łojowego przyczynia się do nagromadzenia łoju tuż pod powierzchnią skóry.

Proces ten staje się szczególnie niebezpieczny, kiedy na skutek pojawienia się bakterii rozpocznie się stan zapalny. Jego skutkiem są zmiany objawiające się bólem i znacznym zaczerwienieniem obszarów chorobowo zmienionych. Pojawia się wtedy pytanie jak zwalczyć trądzik? W bardzo wielu przypadkach poprzez właściwą profilaktykę trądzik a w zasadzie pojawienie się w procesów zapalnych można by znacznie ograniczyć jeszcze w pierwszym etapie. Trądzik często przedstawiany jest jako zmora nastolatków.

Według ministerstwa zdrowia USA, około 80 procent ludzi w wieku pomiędzy 11 i 30 lat jest w rożnym stopniu narażone na wystąpienie trądziku. W wielu przypadkach z wiekiem to zaburzenie nie przemija. Trądzik najczęściej pojawia się na twarzy, szyi, piersiach i ramionach.

Nie jest to z medycznego punktu widzenia groźne schorzenie, jednak dla osób szczególnie nim dotkniętych stanowi bardzo duży problem kosmetyczny, negatywnie wpływający na wygląd. Brak akceptacji swojego wyglądu może w niektórych przypadkach prowadzić jednak do poważniejszych zaburzeń psychicznych w postaci braku samoakceptacji i depresji.

Czynniki mające wpływ na pojawianie się trądziku:

  • zwiększony poziom hormonów płciowych- androgenów, których wzrost poziomu jest szczególnie duży podczas procesu dojrzewania,
  • zmiany hormonalne związane z ciążą lub używaniem przez kobietę tabletek antykoncepcyjnych,
  • uwarunkowania genetyczne.

Według badań amerykańskich nie istnieje w 100% sposób zapobiegania pojawieniu się trądziku.

 

trądzik

Trądzik nie jest spowodowany przez niewłaściwą higienę. Te czynniki nie powodują bowiem zatykania się ujścia kanalików gruczołu łojowego. Zwykłe mydło i woda nie odblokują bowiem zatkanych porów. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie specjalnych środków zawierających na przykład nadtlenek benzylu, spiritus salicylowy, środki na bazie siarki czy rezorcyna.

Trądzik nie jest wynikiem niewłaściwej diety. Nie znaleziono dotychczas naukowego potwierdzenia związku dietą i trądzikiem. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że takie artykuły jak czekolada, frytki, pizza przyczyniają się bezpośrednio do powstania trądziku. Są one jakkolwiek niewskazane, ale nie ze względu na bezpośredni wpływ na pojawienie się trądzika, ale na negatywny wpływ na metabolizm i rozwój otyłości.

W prawdzie nie istnieje 100% sposób zapobiegania pojawieniu się trądziku, ale istnieje szereg rozwiązań umożliwiających jego wyleczenie. Warto zawsze zasięgnąć porady specjalisty dermatologa, który wybierze najodpowiedniejszą metodę leczenia w każdym indywidualnym przypadku.

Trądzik – rodzaje

Zmiany w obrębie skóry spowodowane przez trądzik mogą mieć rożną postać. W najłagodniejszej pojawiają się drobne wypryski ( wągry), w bardziej kłopotliwych przypadkach przybierają one postać:

  • grudek – zmiany chorobowe przybierają formę małych, różowych guzków, które są wrażliwe na dotyk,
  • pryszczy – białych lub żółtych wypełnionych ropą, które u nasady mogą być białe
  • guzków – dużych, bolesnych , twardych
  • torbieli – głębokich, bolesnych, wypełnionych ropą, które mogą pokrywać się bliznami.

Jak zwalczyć trądzik?

Na rynku dostępnych jest szereg preparatów, są też skuteczne tabletki na trądzik. Część z nich jedynie można zakupić na receptę lekarską. Istnieje jednak znaczna grupa środków ogólnodostępnych.

Sprawdź Derminax bez recepty >>>

Tego typu środki zazwyczaj aplikuje się bezpośrednio na miejsca chorobowo zmienione. Mogą one mieć formę żelu, emulsji, kremu, mydła, wacika. Najczęściej stosowane są: spiritus salicylowy, rezorcyna, czy środki na bazie siarki. Przed samodzielnym wyborem i stosowaniem trzeba koniecznie zapoznać się z zawartym opisem, przekonsultować zakup ze specjalistą.

Niektóre ze środków ( na przykład Acnosan), dobrze spisujące się w leczeniu drobnych wyprysków przy trądziku pospolitym nie powinny być na przykład stosowane w leczeniu trądziku różowatego. W przypadku leków na receptę, do leczenia trądziku używa się an przykład antybiotyków, nadtlenku benzylu, i pochodne witaminy A – retinoidy. Osoby o umiarkowanym lub poważnym stopniem rozwoju trądziku muszą być leczone przez lekarza specjalistę – dermatologa. Środki ostrożności w przypadki stosowania izotretinoiny (isotretinoin) Pacjenci o znacznym stopniu zaawansowania choroby mogą mieć przepisywaną izotretinoinę (isotretinoin).

Leki na trądzik

Izotretinoina jest pochodną witaminy A i jego zadaniem jest redukcja gruczołów łojowych, tak, aby zmniejszyć ich wytwarzanie i wydzielanie. Pomimo że izotretinoina jest skuteczna to posiada poważne efekty uboczne, szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Według informacji załączonych do tego produktu, może powodować uszkodzenia płodu. Dlatego producenci i lekarze zalecają nie stosować tego leku nie tylko u kobiet w ciąży, ale także tych które nie zajdą w ciąże w terminie 30 dni bezpośrednio po zakończeniu przyjmowania tego leku.

Istnieje kilka dodatkowych możliwych efektów ubocznych,takich jak nadmierna suchość skóry czy warg, w związku z tym przed rozpoczęciem kuracji należy szczegółowo przedyskutować ten problem z lekarzem i zapoznać się dokładnie z zawarta ulotką.

lek na trądzik

Kobiety powinny zwracać także uwagę na stosowane kosmetyki, szczególnie w przypadku makijażu. Warto poszukać tych, które w opisie zawierają informację, że nie zatykają porów. Często polecane są podkłady i pudry mineralne,. Ważna jest jest odpowiednia sekwencja nakładania: pierwszy jest krem nawilżający potem podkład i na to dopiero puder.

Trądzik jest dolegliwością, która u niektórych samoistnie przemija, u innych niestety pojawia się ponownie także w średnim wieku. Warto jednak jak najszybciej rozpocząć leczenie i odwiedzić dermatologa na samym początku pojawienia się trądziku. Szybsze rozpoczęcie kuracji daje większe prawdopodobieństwo wyleczenia tradziku i może pozwolić na unikniecie pojawienia się blizn potrądzikowych lub ich mniejszy rozwój.

derminax lek na trądzik

Derminax tabletki na trądzik bez recepty

Derminax – tabletki na trądzik bez recepty. Zawalcz o piękną cerę bez skazy z Derminax! Trądzik różowaty to nie tylko problem nastolatków, ale może on dotknąć każdego z nas, nawet w dorosłym wieku. Szpecące wypryski, zaskórniki, nierówna powierzchnia skóry i jej przetłuszczanie to nie tylko problem estetyczny, często również taki stan rzeczy wpływa negatywnie na […]

2 komentarze
nonacne na trądzik

Tabletki na trądzik

Tabletki na trądzik warto zastosować na pewno zawsze wtedy, gdy trądzik (jego intensywność) staje nieakceptowalna. Tabletki dobieraj w zależności od nasilenia trądziku i, w razie potrzeby, po konsultacji z lekarzem. Jeśli chodzi o suplementację tj. tabletki na trądzik dostępne bez recepty masz w zasadzie pełną swobodę wyboru, nieco inaczej wygląda kwestia innych tabletek tj. środków […]

Jeden komentarz
jak zwalczyć trądzik

Trądzik – jak zwalczyć trądzik

Jak zwalczyć trądzik? Trądzik jest chorobą skórną. Najczęściej jej początek pojawia się w wieku dojrzewania na skutek zmian hormonalnych. Poprzez zwiększoną stymulację androgenową następuje nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych czyli łojotoku. Widocznymi objawami trądziku są powstałe rożnego rodzaju pryszcze. Nadmierne wydzielanie tłuszczu w postaci łoju, połączone z zasklepianiem się ( zablokowaniem) ujścia kanalików gruczołu łojowego […]

Jeden komentarz
dieta przy trądziku

Dieta przy trądziku, co jeść przy trądziku

Dieta przy trądziku. Trądzik to jedna z najpowszechniej diagnozowanych chorób skórnych. Jak się okazuje, ta uciążliwa przypadłość zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania. Sięgając po zdrową dietę dla nastolatka, warto też zadbać o to, aby taki jadłospis pomógł zwalczyć trądzik. Dla trądziku najbardziej charakterystyczne jest wydzielanie łoju przez gruczoły, które znajdują się w skórze. Kiedy […]

0 komentarzy
trądzik różowaty

Czym leczyć trądzik

Czym leczyć trądzik? Leczenie trądziku to rzecz poważna, choć często bywa lekceważona. Niesłusznie zakłada się, że trądzik sam zniknie i nie ma sensu inwestować w jego usuwanie, tymczasem bez leczenia trądzik często pozostawia na twarzy blizny i utrzymuje się na skórze naprawdę długo. Chcesz wreszcie pozbyć się pryszczy? Dowiedz się czym leczyć trądzik, by leczenie […]

0 komentarzy
nonacne

Nonacne tabletki na trądzik bez recepty

Nonacne skuteczne tabletki na trądzik. Kiedy mamy kilkanaście lat i właśnie przechodzimy przez „burzę hormonów”, w zasadzie każdy problem urasta do rangi zadania niewykonalnego. Szczególnie kwestie związane z naszym wyglądem stają się istotną sprawą. Tak jest na przykład z trądzikiem, który na szczęście możemy pokonać. Kiedy w naszym organizmie wzrasta poziom hormonów zmienia się jego […]

0 komentarzy


Powiązane wpisy
Komentarze do wpisu: Trądzik – jak zwalczyć trądzik
Skomentuj wpis: Trądzik – jak zwalczyć trądzik

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.