Dna moczanowa objawy chorobydna moczanowa objawyDna moczanowa objawy – choroba znana jest przede wszystkim ze swojej bolesności. To głównie ze względu na ten objaw niektóre osoby mogą słusznie założyć, że chodzi o dnę moczanową. Oczywiście ból stawów nie jest jedynym objawem tej coraz bardziej spopularyzowanej choroby. Zanim jednak zaczniemy opisywać objawy towarzyszące tej chorobie warto dowiedzieć się czym tak naprawdę jest i na czym polega.

Dna moczanowa znana jest także jako choroba królów, gdyż większość królów i władców na świecie miało z nią do czynienia. Czynnikiem odpowiadającym za jej powstanie była zła i niezdrowa dieta. W królewskich salach oznaczała on nadmierne ilości spożywanego wina oraz czerwonego miejsca – jedzenia bogatego w związki tworzące puryny.

Dna moczanowa jest bardzo bolesną chorobą, która w przypadku ataku może całkowicie unieruchomić osobę chorą – jeżeli w tym przypadku zaatakuje stawy u stopy. Jak można określi ból związany z atakiem dny?

Zasadniczo ból ten jest tak ostry, że swym działaniem przypomina złamanie kości w danym miejscu. Całkowicie unieruchamia nas pod tym względem. Powstające złogi przyczyniają się głównie do stanów zapalnych, co doprowadza do powolnego, ale ciągłego niszczenia chrząstek i powierzchni stawowych.

Dna moczanowa objawy i stadia rozwoju choroby

Lekarze wyróżniają blisko cztery stadia rozwoju dny moczanowej, do której zaliczamy przede wszystkim:

  • Zwiększenia stężenia kwasu moczowego, które w pierwszym okresie nie powoduje żadnych dolegliwości.
  • Drugim stadium jest ostry atak dny – odczuwalna różnica.
  • Trzecie stadium to stadium pośrednie, w których nie odczuwamy zbytnio bólu – jest to jednak chwilowa pułapka.
  • Ostatnie czwarte stadium doprowadza do nieodwracalnych zmian w stawach i zmianą w układzie moczowym – może objawiać się np. zapaleniem nerek.

Pierwszym objawem osoby chorej na dnę moczanową jest zazwyczaj ostry ból jednego, lub kilku stawów – może to być np. paluch, kciuk, nadgarstek, łokieć, kolano, bark czy nawet kręgosłup.

Najczęstszym miejscem ataku dny moczanowej – przynajmniej na samym początku rozwoju choroby – jest staw dużego palca u nogi. Dlatego też między innymi przyjęto też często stosowaną nazwę dny moczanowej, która brzmi „podagra”. W przypadku dny jest to najczęstszy objaw występujący już na samym początku choroby – blisko ponad 50 procent przypadków miało pierw styczność z bólem dużego palca u stopy.

Warto jednak pamiętać, że atak dny zanika zwykle po kilku dniach lub tygodniach, jednak nieleczona powraca jeszcze bardziej silniejsza i boleśniejsza po kilku miesiącach lub nawet i latach. Już dziś podejmijmy kroki mające na celu eliminację nadmiernej ilości kwasu moczowego z naszego organizmu – pomocna będzie duża ilość wody, oraz zdrowa dieta, wykluczająca produkty produkujące zwiększenie stężenia kwasowości w organizmie.

Pobierz obszerny poradnik chorego na dnę moczanową >>

 Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Dna moczanowa objawy choroby

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *