Dieta na wrzody żołądka
Dieta na wrzody żołądka. Osoby cierpiące na wrzody żołądka powinny zwracać szczególną uwagę na dietę. Należy przestrzegać podstawowych zasad, a ich wprowadzenie do swojego życia z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia. Co więcej, wrzody żołądka leczy się farmakologicznie, ale także przy pomocy właściwej diety. Dlatego tak ważny jest właściwy sposób odżywiania. Odpowiednia dieta może również zapobiegać nawrotom choroby.
Dieta na wrzody żołądka
Samodzielny dobór diety dla osób z wrzodami żołądkowymi może stawić trudne zadanie, ponieważ posiłki muszą zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, ale ograniczone muszą być produkty, które nadmiernie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto należy przygotowywać posiłki małe, ale w zamian za to podawać je częściej w ciągu dnia, najlepiej o tej samej porze.
Częstotliwość posiłków przy diecie na wrzody żołądka
Odstępy między posiłkami nie powinno być dłuższe niż dwie godziny, natomiast spożywanych potraw nie powinno być w ciągu dnia więcej niż sześć. W czasie choroby wrzodowej istotne jest nawadnianie organizmu, zwłaszcza kiedy choroba objawia się wymiotami oraz biegunką. Zaleca się zatem wypijanie około 2 litrów płynów – wody, słabej herbaty, lekkich kompotów. W żadnym wypadku nie wolno spożywać napojów alkoholowych, napojów gazowanych, mocnej herbaty, kawy, wywarów z mięsa, a także rosołu.
Opracowywanie diety na wrzody żołądka
Podczas opracowywania diety dla pacjenta z wrzodami należy zwrócić uwagę na kwestię związaną z owocami. Ograniczać powinno się zwłaszcza cytrusy, ponieważ zawarte w nich kwasy powodują ból. Produkty, które posiadają dużą zawartość błonnika pokarmowego wywołują zwiększenie wydzielania kwasu solnego, który działa drażniąco na układ pokarmowy osoby cierpiącej na wrzody żołądka.
Kolejna grupa produktów spożywczych, których należy w miarę możliwości unikać to tłuszcze – wszelkiego rodzaju margaryny, tłuste dania, potrawy smażone niekorzystnie wpływają na stan układu pokarmowego. Do diety można natomiast włączyć świeże masło, śmietankę, a także oleje. Ponadto nie zaszkodzi mleko, twarożek, jaja, chude mięsa, wędliny i ryby, jasne pieczywo, gotowane warzywa.
Leczenie wrzodów żołądka
Leczenie wrzodów żołądka. Wrzody żołądka wywołane mogą zostać przez bakterię Helicobacter pylori, którą zakazić się można jeszcze będąc dzieckiem. Wracając jednak do samej choroby wrzodowej, należy mieć świadomość, że objawami wrzodów żołądka zwykle są zaburzenia czynności przewodu pokarmowego.
Pierwszymi objawami mogą być także powikłania spowodowane chorobą wrzodową. Kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jak leczyć wrzody żołądka? Zwykle w takiej sytuacji podaje się pacjentowi dwa antybiotyki oraz tzw. inhibitor pompy protonowej (zwykle omeprazol, lanzoprazol lub pantoprazol), którego zadaniem jest zmniejszenie wydzielania kwasu solnego do minimum.
Leczenie może trwać od 7 do 14 dni. Nieleczone wrzody żołądka mogą być bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Przede wszystkim pojawić się mogą powikłania takie jak krwawienie z wrzodu lub też perforacja. Warto wiedzieć również co nieco o stosowaniu kuracji roślinnych, które to wspomagają leczenie właściwe.
Należy jednak pamiętać o tym, aby nie stosować ich razem z lekami, ponieważ takie kuracje mogą utrudniać wchłanianie się przepisanych przez specjalistę medykamentów. Zobacz jaka powinna być dieta przy wrzodach żołądka. Przy wrzodach żołądka stosuje się napar z siemienia lnianego, lub też olej cedrowy, który zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe uszczelniające ścianki naczyń krwionośnych oraz nabłonek wyściełający układ pokarmowy.
Leczenie wrzodów żołądka – jaki jest główny cel leczenia?
Leczenie wrzodów żołądka ma na celu doprowadzenie do zagojenia się wrzodów, a także wyeliminowanie wszelkich czynników, które spowodować mogą nawrót choroby wrzodowej. Aby kuracja przyniosła szybkie efekty, należy pamiętać również o unikaniu stresu, niestosowaniu używek, niewskazane jest również jedzenie ostrych potraw.
Leczenie wrzodów żołądka łączy się z wyeliminowaniem z organizmu bakterii, która spowodowała chorobę wrzodową. Mowa oczywiście o Helicobacter pylori. Stosowane obecnie leki mają dużą skuteczność, dlatego też leczenie operacyjne w przypadku wrzodów żołądka jest niezwykle rzadko przeprowadzane. Jest ono jednak koniecznością w chwili, kiedy pojawią się powikłania. bardzo ważna też jest odpowiednia dieta na wrzody żołądka.
Powiązane wpisy