Dieta dla matek karmiących piersiądieta dla matek karmiącychSmaczne potrawy i dieta dla matek karmiących piersią. Na pełnowartościowy jadłospis powinny zwrócić uwagę nie tylko kobiety planujące ciążę. Dieta kobiet starających się o dziecko nieco różni się od diety pań tuż po porodzie. W tym okresie bardzo niebezpieczne bywa przede wszystkim niedożywienie. Jest ono w stanie wywołać utratę pokarmu już w drugim tygodniu po urodzeniu dziecka.

W okresie karmienia wzrasta zapotrzebowanie na niektóre substancje odżywcze. W codziennej diecie kobiety karmiącej nie powinno zabraknąć przede wszystkim białka, witamin oraz soli mineralnych. Niemowlę każdego dnia wypija średnio około 850 ml mleka. W związku z tym każda matka karmiąca powinna w tym czasie żywić się tak, aby pokryć zarówno swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze, jak i swojego dziecka.

Ile kalorii powinna zawierać dieta dla matek karmiących piersią?

Przyjmuje się, że kobieta karmiąca dziecko powinna otrzymywać dodatkowo od pięciuset do tysiąca kalorii dziennie. Co więcej, posiłki powinny być spożywane częściej niż dotychczas, ale w nieco mniejszych ilościach. Należy w tym okresie uważać również na to, aby nie przybrać na wadze, gdyż może to przyczynić się do zmniejszenia ilości produkowanego mleka.

Dieta dla matek karmiących powinna zawierć takie składniki odżywcze, jak białko, tłuszcze oraz węglowodany.

Białka mogą dostarczać:
  • sery żółte,
  • twarogi,
  • jaja
Natomiast zdrowych tłuszczów należy szukać w:
  • rybach morskich,
  • oliwek z oliwek,
  • oleju słonecznikowym
  • oleju sojowym.

W trakcie przyrządzania poszczególnych posiłków należy unikać stosowania niektórych przypraw (głównie tych ostrych: papryki, pieprzu, ziela angielskiego). Niestety takie substancje mogą przechodzić do mleka matki i działać drażniąco na przewód pokarmowy malucha. Zamiast tego można stosować łagodne przyprawy ziołowe: koperek, natkę pietruszki, majeranek, szczypiorek.

Przykładowymi smacznymi potrawami które obejmuje dieta dla matek karmiących i po porodzie mogą być udka kurczaka pieczone w folii, różnego rodzaju sałatki warzywne z dodatkiem oliwy z oliwek, posiłki na bazie pełnoziarnistego makaronu oraz ryżu, a także sałatki owocowe.

Na śniadanie, podwieczorek i kolację mamy karmiące piersią mogą przygotować sobie koktajl owocowy (lub wypić na przykład szklankę soku pomidorowego), kromki pieczywa pełnoziarnistego cienko posmarowane masłem lub miseczkę sałatki (doprawioną jogurtem naturalnym, koperkiem i natką pietruszki). Każdego dnia można też sięgać po niegazowaną wodę mineralną bądź herbatki owocowe.Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Dieta dla matek karmiących piersią

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *