Dieta cukrzycowa – dieta dla cukrzyków
Dieta cukrzycowa – podstawowe informacje na jej temat. Osoby, które chcą obniżyć poziom cukru we krwi z pewnością stosując różnego rodzaju leki, które dzięki stosownej dyscyplinie zdają rezultat i obniżają jego poziom.
Nic jednak nie dzieje się bez naszej ingerencji, dlatego sami musimy nie rzadko poświęcać się i dążyć do wytrwałości pod względem odpowiedniego żywienia. Skuteczne obniżanie poziomu cukru nie jest więc związane tylko z przyjmowaniem leków, ale także ograniczaniem pokarmów, które mogą go podnieść. Podstawą skutecznej walki z cukrzycą jest więc dobrze opracowana, niskokaloryczna dieta cukrzycowa – niezbędna by odnieść sukces.
Warto jednak zauważyć, że dieta kojarzona jest z czymś złym – zwłaszcza słowo „niskokaloryczna” nie jest tutaj ciekawym odbiciem. W przypadku diety przeznaczonej na cukrzyków nie musi być aż tak tragicznie, gdyż sama w sobie nie zamyka nam drogi przed dobrą kuchnią. Tego rodzaju dieta jest nacechowana dobrym urozmaiceniem – walory smakowe biją nam po kubkach smakowych – i smacznie przyrządzonymi potrawami.
Należy jednak przestrzegać kilku zasad, które są fundamentem diety dla cukrzyków. Nic więc dziwnego, że dieta cukrzycowa wymaga od nas nie lada dyscypliny – jeżeli chcemy utrzymać dobry poziom cukru we krwi to musimy zdobyć się na szczery wysiłek. Warto jednak zauważyć, że tego rodzaju dieta może znaleźć zastosowanie nie tylko u osób chorych na cukrzycę, ale także u osób, które mają predyspozycje do zachorowania na nią – lepiej dmuchać na zimne i zapobiegać, niż leczyć.
Oczywiście istnieje możliwość samoistnego wybrania odpowiednich składników – w naszych poradach mogą Państwo znaleźć liczne informacje na temat tego w jaki sposób przygotować odpowiednie posiłki. W większości przypadku zalecamy także kontakt z lekarzem i uzgodnieniem z nim większości szczegółów – dobra konsultacja jest z pewnością na wagę złota. Z pozytywnym nastawieniem i dobrze rozrysowanym planem musimy odnieść sukces! Na co więc jeszcze czekamy? Do dzieła!
Dieta cukrzycowa – ważne informacje
Z jakiego powodu, decydujemy się na przejście na dietę cukrzycową? Dieta cukrzycowa, nie należy do popularnych dziś diet odchudzających. Właściwie stosowana dieta cukrzycowa jest niejako leczeniem dodatkowym choroby zwanej cukrzycą. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest cukrzyca. Otóż, jest to schorzenie metaboliczne, podczas którego dochodzi do hiperglikemii. Co jest tego powodem?
Nieprawidłowe działanie insuliny lub nieprawidłowości związane z jej wydzielaniem. Cukrzycę można podzielić na cztery podstawowe rodzaje. Podział obejmuje cukrzyce typu 1 i 2, cukrzycę ciężarnych a także inne typy. Cukrzyca typu pierwszego, charakteryzuje się niedoborem insuliny. Typ drugi cukrzycy powodowany jest tak zwaną insulinoodpornością bądź nieprawidłowości związanych z wydzielaniem insuliny.
Cukrzyca typu drugiego, jest najczęściej spotykaną odmianą cukrzycy. Cukrzyca w ciąży może przybrać albo pierwszy albo drugi typ. Dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę oraz karmiących piersią, bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Dietę cukrzycową zaleca się stosować szczególne w pierwszym stadium choroby. Innym powodem, dla którego wielu z nas decyduje się przejść właśnie na tą dietę jest prowadzenie profilaktyki cukrzycy.
Decyzję o przejściu na dietę cukrzycową, powinniśmy szczegółowo omówić z naszym lekarzem. Odpowiedzialnym za ułożenie diety cukrzycowej powinien być dietetyk, który weźmie pod uwagę zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wówczas będziemy mieć pewność, że dieta ta ułożona jest w sposób zgodny z potrzebami naszego organizmu. Układając dietę należy uwzględnić odpowiednią ilość proporcji węglowodanów, białka oraz tłuszczy.
To w jaki sposób będzie ułożona dieta, oraz jak my będziemy ją przestrzegać wpłynie na rozwój choroby oraz na to jak my będziemy się z nią czuli. Jeśli tylko dowiesz się o tym iż cierpisz na cukrzycę, bądź zdecydowany od razu przejść na dietę. Nie jest ona ani surowa, ani nieprzyjemna, a stosowanie jej przynosi same pozytywne skutki.
Dieta cukrzycowa- co wolno, a czego nie?
Każda dieta kieruje się jakimiś zasadami. Przechodząc na dietę otrzymujemy wskazówki dotyczące sposobu przygotowywania posiłków, ich ilości, wielkości oraz pory ich spożywania. Większość diet zawiera też listę produktów które są bezwzględnie zakazane, tych których należy unikać oraz te których częste spożywanie jest wręcz pożądane. W tym wypadku dieta cukrzycowa nie pozostaje wyjątkiem.
Co wolno nam jeść a na co nie powinniśmy sobie pozwalać? Bardzo ważną grupą produktów pokarmowych są te pochodzenia zbożowego. W tej grupie surowo zabronione jest spożywanie białego pieczywa. Warto zwrócić uwagę też na przekąski takie jak paluszki czy nawet krakersy, w żadnym wypadku nie powinniśmy po nie sięgać. Zaleca się do spożycia pieczywo pełnoziarniste, wszelkiego rodzaju musli oraz kasze.
Kolejną grupą wartą omówienia są warzywa i owoce. Wskazane jest sięganie po świeże warzywa i owoce, ewentualnie mrożone. Jeśli chodzi o soki, to bezpieczniej jest kupować tylko warzywne, gdyż mamy pewność o znikomej zawartości cukru. Jednak i ta grupa posiada pewne zakazy. Nie wolno nam jeść frytek, chipsów, owoców w syropach oraz warzyw konserwowych. Co można powiedzieć o mięsie?
Dozwolone jest spożywanie chudego mięsa bez panierki. To samo tyczy się ryb. Wędlina tylko i wyłącznie chuda, najlepiej drobiowa. Niestety będziemy musieli pożegnać się z wszelkiego rodzaju parówkami oraz mielonkami. Drób nie powinien zawierać skóry, w tym wypadku chodzi o dużą zawartość tłuszczu zwierzęcego, którego również należy unikać. Słoninę, oraz smalec powinniśmy zastąpić na przykład olejem rzepakowym.
Dieta cukrzycowa przewiduje częste spożywanie zup, gotowanych na chudym mięsie (w żadnym wypadku na kościach), jednak nie wolno dolewać do nich śmietany, nawet takiej z niską zawartością cukru. Przygotowując deser, powinniśmy zwracać uwagę na to by miał on niską zawartość cukru i był lekki.
Z odwagą możemy przygotować kisiel, galaretkę czy sałatkę owocową. Unikajmy natomiast bitej śmietany, kremów, lodów oraz wszelkich słodyczy.
Przeczytaj historię pani Zoffi, która zmagała się z cukrzycą >>
Powiązane wpisy