Efekty diety Atkinsadieta atkinsa efektyOgromną popularnością, podobnie jak dieta Dukana, cieszy się dieta Atkinsa. Efekty, jakie daje, są dla wielu osób niezwykle obiecujące. Ale czy faktycznie wszyscy mogą spodziewać się zadowalających rezultatów?

Czy dieta Atkinsa pozwala na osiągnięcie szczupłej sylwetki, bez konieczności głodzenia się? Nie ulega wątpliwości, że dieta Atkinsa jest dietą dość kontrowersyjną. Zastanawiające jest przede wszystkim to, że można schudnąć, jedząc tłuszcze i białka. Amerykański kardiolog doszedł bowiem do wniosku, że tłuszcz można zwalczyć wyłącznie tłuszczem. Zgodnie z założeniami diety, odżywiając się według zasad stworzonych przez Atkinsa, można schudnąć w ciągu miesiąca nawet 8 kilogramów.

Warto również podkreślić, że najbardziej wyraźny spadek masy ciała można zaobserwować w pierwszej fazie kuracji. Dzięki temu motywacja dla dalszego odchudzania się jest dużo większa. A wszystko to bez większych wyrzeczeń i bez konieczności zliczania kalorii.

Dieta Atkinsa efekty odchudzania

Musicie jednak wiedzieć, że poza pozbyciem się kilkunastu kilogramów w ciągu trwania diety Atkinsa, efekty mogą dotyczyć także kondycji zdrowotnej. Dietetycy i lekarze przestrzegają, że tego rodzaju odżywianie nie ma dobrego wpływu na organizm. Spożywanie sporej ilości białek i tłuszczów, a ograniczając do minimum ilość węglowodanów doprowadza nie tylko do deficytu energetycznego (to on jest bowiem warunkiem spadku masy ciała), ale przede wszystkim do kwasicy ketonowej – zakwaszenia organizmu.

Może to skutkować między innymi uszkodzeniami wątroby (na skutek nieleczonej kwasicy), chorobami nerek (zbyt duża ilość białek spowalnia pracę i obciąża narząd), miażdżycą czy zaburzenia pracy serca. Trzeba się również liczyć z tym, że nie zawsze udaje się utrzymać uzyskaną masę ciała. Dieta Atkinsa efekty mogą wiązać się z szybkim przyrostem wagi.

Dzieje się tak, ponieważ po zakończeniu III fazy, koniecznością jest wprowadzenie kolejnej – która jest raczej sposobem odżywiania na całe życie. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem, powracając do dawnych nawyków żywieniowych, powodują efekt jo-jo. Poza problemami zdrowotnymi oraz ewentualnym przyrostem masy ciała, dieta Atkinsa może wywołać u wielu osób uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia organizmu.

Jest to przede wszystkim związane z dość drastycznym zmniejszeniem dostępu do węglowodanów, z których ustrój czerpał niezbędną energię do działania. Nie da się ukryć, że dieta Atkinsa jest nie tylko skuteczna, ale i motywująca. To właśnie dwa główne powody, dla których wiele osób decyduje się na taki sposób odchudzania.

Niestety większość z nich nie baczy na uboczne skutki tego sposobu odżywiania się. I wcale nie chodzi tu o efekt jo-jo, lecz bardziej zgubne w skutkach problemy zdrowotne. Zanim więc zdecydujemy się na zastosowanie zaleceń doktora Atkinsa, warto zastanowić się także nad konsekwencjami odchudzania się. Nie zawsze „gra jest warta świeczki”. A przekonała się o tym niejedna osoba.Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Efekty diety Atkinsa

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *