Co jeść w ciąży, dieta odżywianieco jeść w ciąży żeby dziecko było zdroweCo jeść w ciąży – plan żywienia kobiety starającej się o dziecko. Kobiety planujące ciążę powinny zadbać o to, aby do ich organizmu były dostarczane najcenniejsze składniki odżywcze. Plan żywienia dla kobiet starających się o dziecko, podobnie jak dieta dla mężczyzn, powinien opierać się przede wszystkim na zdrowych i pełnowartościowych posiłkach.

Dieta dla kobiet planujących ciążę powinna być dietą właściwie zbilansowaną, gdyż niedobór niektórych składników odżywczych może powodować wady wrodzone płodu. Szczególną uwagę należy zwrócić na obecność kwasu foliowego w diecie, który należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B. W pokarmach związek ten występuje pod postacią folianów.

Dieta dla kobiet w ciąży, czyli co jeść w ciąży

Kwas foliowy powinien odgrywać bardzo ważną rolę w diecie każdej przyszłej mamy. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić między innymi do poronień, powstawania groźnych wad rozwojowych czy podatności na choroby nowotworowe. Brak kwasu foliowego może też prowadzić do występowania zaburzeń psychicznych o charakterze depresyjnym u kobiet będących w ciąży.

Dieta kobiety planującej ciążę powinna opierać się na świeżych warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych, rybach oraz nabiale. Posiłki należy komponować w ten sposób, aby nie opierały się one cały czas tylko i wyłącznie na tych samych produktach. Im bardziej będzie urozmaicona dieta, tym będzie ona zdrowsza. W codziennej diecie kobiety starającej się o dziecko nie może zabraknąć produktów bogatych w wapń.

W tym celu warto sięgać po chude mleko, sery, kefiry oraz jogurty naturalne. W okresie ciąży zapotrzebowanie na wapń wzrasta średnio o około pięćdziesiąt procent. Obecność wapnia gwarantuje też właściwy rozwój kości u maluszka. Oprócz tego co jeść w ciąży, a czego nie wolno jeść w ciąży?

W jadłospisie kobiety planującej ciążę ważną rolę powinno odgrywać również żelazo. Żelazo chroni przed występowaniem anemii, która często dotyczy zarówno kobiet w ciąży, jak i przed ciążą. Żelaza należy szukać przede wszystkim w produktach roślinnych: grubych kaszach, otrębach pszennych, owocach oraz w pieczywie pełnoziarnistym. By ułatwić wchłanianie żelaza, warto jadać jednocześnie produkty bogate w witaminę C.

Specjalne witaminy dla kobiet w ciąży 

Witaminy to kolejny ważny składnik planu żywienia kobiety starającej się o dziecko. Szczególne istotne są witaminy A, C i E, gdyż chronią one organizm przed uszkodzeniami DNA. Witamin tych należy szukać w owocach cytrusowych, natce pietruszki, papryce, szpinaku, pomidorach.

Planując ciążę należy wystrzegać się alkoholu oraz kofeiny. Kofeina może powodować wolniejszy rozwój płodu, dlatego nie należy spożywać jej w zbyt dużych ilościach. Koniecznie zrezygnuj też z alkoholu i palenia papierosów, gdyż może on prowadzić do wrodzonych wad płodu.

termin porodu

Jak obliczyć termin porodu?

Jak wiemy ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych lub 40 tygodni, tj. 280 dni dla kobiety o regularnych 28-dniowych cyklach miesiączkowych. W czasie pierwszych miesięcy ciąży w okresie przypadających miesiączek mogą pojawiać się drobne plamienia czy krwawienia, często jednodniowe. Kobiety nieświadome ciąży myślą że o tylko skąpa miesiączka. Nie należy jednak mylić tych plamień czy krwawień […]

0 komentarzy
dieta dla matek karmiących

Dieta dla matek karmiących piersią

Smaczne potrawy i dieta dla matek karmiących piersią. Na pełnowartościowy jadłospis powinny zwrócić uwagę nie tylko kobiety planujące ciążę. Dieta kobiet starających się o dziecko nieco różni się od diety pań tuż po porodzie. W tym okresie bardzo niebezpieczne bywa przede wszystkim niedożywienie. Jest ono w stanie wywołać utratę pokarmu już w drugim tygodniu po […]

0 komentarzy
badania usg w ciązy

Badania usg w ciąży

Badania usg w ciąży kiedy należy wykonywać? Ultrasonografia jest najczęściej stosowaną i najbardziej poszerzaną metodą nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przesiewowe badanie ultrasonograficzne wykonywane jest obowiązkowo u każdej kobiety ciężarnej. Celem takiego badania jest ocena rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, z uwzględnieniem zarówno prawidłowości anatomicznej jak i wykryciem ewentualnych wad rozwojowych. Podczas prawidłowego przebiegu ciąży obowiązkowe jest wykonanie 3 […]

0 komentarzy
objawy ciąży wczesnej

Objawy ciąży, jakie są objawy ciąży

Objawy ciąży – jednym z głównych objawów ciąży jest brak miesięcznego krwawienia. Tak jak i przed laty, również i teraz, spóźniająca się miesiączka jest dla większości kobiet podstawą przypuszczenia, że jest się w ciąży. Każda kobieta musi zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę okres może być opóźniony ze względu na wiele różnych innych czynników. Przede […]

0 komentarzy
co jeść w ciąży żeby dziecko było zdrowe

Co jeść w ciąży, dieta odżywianie

Co jeść w ciąży – plan żywienia kobiety starającej się o dziecko. Kobiety planujące ciążę powinny zadbać o to, aby do ich organizmu były dostarczane najcenniejsze składniki odżywcze. Plan żywienia dla kobiet starających się o dziecko, podobnie jak dieta dla mężczyzn, powinien opierać się przede wszystkim na zdrowych i pełnowartościowych posiłkach. Dieta dla kobiet planujących […]

0 komentarzy


Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Co jeść w ciąży, dieta odżywianie

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *