Ciąża krok po kroku
Ciąża krok po kroku. Pojęcie bycia gotowym na dziecko często jest względne, a samodzielne przygotowanie do macierzyństwa bywa trudne, szczególnie gdy nie możemy liczyć na wsparcie ze strony najbliższych. Tak ważna i poważna decyzja wymaga przede wszystkim gotowości i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wszystko jest bowiem uzależnione od naszej sytuacji, w której się znajdujemy.
Jeśli jednak posiadamy dobrze płatną pracę i stabilną więź z partnerem, który pragnie dziecka warto przemyśleć czy czujemy się gotowe na ten krok. Należy przede wszystkim pamiętać, że wychowanie maleństwa nie jest zadaniem prostym i wymaga czasu oraz pracy. W przypadku wątpliwości należy je przedyskutować z drugą połówką i przede wszystkim musimy czuć się gotowe na bycie matkami.
Wspomniana gotowość do macierzyństwa przychodzi z czasem. U kobiet młodych pojawia się w różnym wieku. Niektóre pragną mieć dziecka po skończeniu osiemnastego roku życia, inne decydują się na ten krok dopiero po ślubie, a jeszcze inne pragną cieszyć się beztroskim życiem i nie myślą o tykaniu ich biologicznego zegara.
Jednak gdy nie czujemy się gotowe, a odczuwamy silną presję najbliższych lub otoczenia nie warto jej ulegać. To my przede wszystkim musimy chcieć powiększyć rodzinne grono i czuć się odpowiedzialne na tyle, aby móc poświęcić swój czas na wychowanie nowej istoty.
Ciąża – co powinnaś wiedzieć przed porodem
Dla każdej przyszłej mamy ciąża to etap pełny cudownej radości, jak również przyodziany w wiele wyrzeczeń. Nocne wstawienie, nieprzespane noce, a także wiele wątpliwości, z którymi się zmagamy obniżają nasze samopoczucie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć zanim Twoja rodzina się powiększy.
Na samym początku musisz kierować się własnymi potrzebami i robić wszystko, aby Twój maluch rozwijał się zdrowo i miał zapewnione wszystkie potrzeby, które zaleca lekarz. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża koniecznie wzbogać swoją domową biblioteczkę o lektury dla przyszłych rodziców, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez ten fascynujący etap. Nabywanie wiedzy, a zarazem próbowanie nowych doświadczeń to jedna z najpiękniejszych kwestii, której mogą dokonać rodzice dla swojego dziecka.
Ponadto nie decyduj się na zakładanie rodziny, jeśli czujesz, że nie jesteś gotowa, lub Twoje więzi z partnerem nie są odpowiednie. Macierzyństwo to poważne zobowiązanie, dlatego przede wszystkim musisz czuć, iż dojrzałaś do sprawowania opieki nad małym człowiekiem, który będzie nektarem rodzicielskiej miłości.
Nie ulegaj presji otoczenia. Ponadto uczenie się nieustannie świadomego macierzyństwa to droga dość długa, ale z pewnością obfitująca w radość i bezkresną miłość do maluszka.
Tuż po porodzie musisz pamiętać, że skóra Twojego dziecka posiada dość słabą kondycję, dlatego jeśli będzie pełna zaczerwienienia nie wpadaj w panikę, ponieważ to naturalna kolej rzeczy. Kolejną istotną dla mam kwestią jest wygląd zewnętrzny, dlatego po porodzie, gdy ciało czuje się gotowe możesz powrócić do ćwiczeń fizycznych i intensywnie popracować nad formą.
Ważne, aby dać sobie czas i nie katować się treningami na tydzień po zakończeniu porodu, ponieważ ciało w dalszym ciągu jest obolałe i potrzebuje odpoczynku. Ponadto ciąża nie oznacza rezygnacji z seksu, ale to wymaga lekarskiej konsultacji i na to również potrzebujesz czasu, aby wiedzieć, że jesteś gotowa powrócić do aktywności seksualnej.
Czego należy unikać w ciąży
Istnieje wiele produktów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka w trakcie ciąży i należy je wyeliminować. Wtedy będziemy mogły zapewnić sobie i dziecku odpowiednią ochronę. Poznaj produkty, których należy unikać w czasie ciąży.
Wprowadzenie pewnych zmian w odżywianiu dla kobiety ciężarnej może być dość trudnym okresem, ale wystarczy poświęcić na to trochę czasu, aby uświadomić sobie jak ważne jest zrezygnowanie z pewnej grupy produktów na rzecz zdrowia swojego dziecka i jego prawidłowego rozwoju.
Zdamy sobie szybko sprawę, że eliminacja pewnych składników wyszła nam na dobre i czujemy się o niebo lepiej. Podobnie jest z dzieckiem, matka ma obowiązek zadbać o to, aby mogło zdrowo dorastać i jednocześnie musi zrezygnować ze składników, które na jej dziecko nie wpływają korzystnie.
Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie soli, która odpowiada za gromadzenie się wody wewnątrz organizmu i nie wpływa korzystnie na rozwój płodu. Należy jednak zwrócić uwagę na to jakie płyny przyjmujemy codziennie i starać się wypijać nawet do 2 litrów wody dziennie.
Aby pobudzić trawienie możemy również do naszej codziennej diety dołączyć liczne herbatki ziołowe, a także soki owocowe, które są zdrowe i zawierają bardzo dużo witamin. Całkowicie należy zrezygnować z alkoholu i innych używek, ograniczyć spożywanie potraw tłuszczowych i zwracać uwagę na zawartość składników w kosmetykach, których używamy. Ponadto bardzo istotne są także regularne konsultacje lekarskie.
Jeśli mamy jakieś wątpliwości dotyczące tego jak powinnyśmy się odżywiać w trakcie ciąży należy skontaktować się z lekarzem. Kolejną rzeczą będzie zrezygnowanie z napojów gazowanych takich jak coca-cola. Najlepiej wzbogacić dietę o świeże warzywa i owoce, a także unikać stresujących sytuacji. Należy również nie spożywać fast foodów, ponieważ są nie tylko bombą kaloryczną, ale również źródłem szkodliwych tłuszczy, które mogą zagrozić dziecku, dlatego należy z nich zrezygnować.
Rola odżywiania w ciąży
Wciąż zachodzimy w głowę dlaczego odżywianie w tym cudownym okresie jest tak istotne i zastanawiamy się z jakich produktów powinnyśmy zrezygnować, aby dziecko mogło zdrowo się rozwijać. Poznajmy zasady zdrowego żywienia i dowiedzmy się co należy wykluczyć.
Pierwszą i niezwykle ważną kwestią na jaką powinnyśmy zwrócić uwagę to regularne przyjmowanie kwasu foliowego, który ma za zadanie uchronić maleństwo przed chorobami układu nerwowego, a także zabezpieczyć dziecko przed wieloma innymi dolegliwościami. W pierwszych tygodniach ciąży u płodu kształtują się geny, dlatego wiele lekarzy przypomina przyszłym mamom o regularnym dawkowaniu tego składnika odżywczego.
Przez cały okres ciąży występuje zwiększone zapotrzebowanie na różnego rodzaju składniki o charakterze energetycznym, aby płód mógł rozwijać się właściwie i abyśmy my – przyszłe matki również mogły być pełne energii. Przysłowiowo się mówi, że należy jeść za dwoje, aby móc nie czuć się głodną.
W tym powiedzeniu jest dużo prawdy, dlatego dzienne zapotrzebowanie organizmu kobiety w ciąży wynosi 500 kcal. Warto zapamiętać, że nie należy jeść na siłę, a tyle, ile potrzebujemy. Jedzenie na zapas nie wróży nic dobrego, dlatego lepiej jadać o stałych porach dnia i regularnie. Bardzo cenną wskazówką jest zachowanie równowagi w odżywianiu, dlatego należy tego przestrzegać i odżywiać się w imię tej zasady.
Ciąża to okres w którym odżywianie należy wzbogacić przede wszystkim o kwas foliowy, produkty zawierające duże ilości błonnika, składniki mineralne oraz spożywać bardzo dużo warzyw. Ponadto zaleca się również zmianę dotychczasowego pieczywa na ciemniejsze, które jest zdrowsze i odpowiedniejsze dla mam w tym okresie.
Ponadto warto przemyśleć, z jakich produktów możemy zrezygnować, a jakie są zdrowsze i są naturalnego pochodzenia. W ten sposób będziemy racjonalniej się odżywiać. Należy także ograniczać przyprawy, ponieważ w ich składzie znajduje się glutaminian sodu, który zaburza pracę układu krążenia u matki, jak i u dziecka.

Jak obliczyć termin porodu?
Jak wiemy ciÄ Å¼a trwa 10 miesiÄcy ksiÄżycowych lub 40 tygodni, tj. 280 dni dla kobiety o regularnych 28-dniowych cyklach miesiÄ czkowych. W czasie pierwszych miesiÄcy ciÄ Å¼y w okresie przypadajÄ cych miesiÄ czek mogÄ pojawiaÄ siÄ drobne plamienia czy krwawienia, czÄsto jednodniowe. Kobiety nieÅwiadome ciÄ Å¼y myÅlÄ Å¼e o tylko skÄ pa miesiÄ czka. Nie należy jednak myliÄ tych plamieÅ czy krwawieÅ […]

Dieta dla matek karmiących piersią
Smaczne potrawy i dieta dla matek karmiÄ cych piersiÄ . Na peÅnowartoÅciowy jadÅospis powinny zwróciÄ uwagÄ nie tylko kobiety planujÄ ce ciÄ Å¼Ä. Dieta kobiet starajÄ cych siÄ o dziecko nieco różni siÄ od diety paÅ tuż po porodzie. W tym okresie bardzo niebezpieczne bywa przede wszystkim niedożywienie. Jest ono w stanie wywoÅaÄ utratÄ pokarmu już w drugim tygodniu po […]

Badania usg w ciąży
Badania usg w ciÄ Å¼y kiedy należy wykonywaÄ? Ultrasonografia jest najczÄÅciej stosowanÄ i najbardziej poszerzanÄ metodÄ nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przesiewowe badanie ultrasonograficzne wykonywane jest obowiÄ zkowo u każdej kobiety ciÄżarnej. Celem takiego badania jest ocena rozwoju wewnÄ trzmacicznego pÅodu, z uwzglÄdnieniem zarówno prawidÅowoÅci anatomicznej jak i wykryciem ewentualnych wad rozwojowych. Podczas prawidÅowego przebiegu ciÄ Å¼y obowiÄ zkowe jest wykonanie 3 […]

Objawy ciąży, jakie są objawy ciąży
Objawy ciÄ Å¼y – jednym z gÅównych objawów ciÄ Å¼y jest brak miesiÄcznego krwawienia. Tak jak i przed laty, również i teraz, spóźniajÄ ca siÄ miesiÄ czka jest dla wiÄkszoÅci kobiet podstawÄ przypuszczenia, że jest siÄ w ciÄ Å¼y. Każda kobieta musi zdawaÄ sobie sprawÄ, że tak naprawdÄ okres może byÄ opóźniony ze wzglÄdu na wiele różnych innych czynników. Przede […]

Co jeść w ciąży, dieta odżywianie
Co jeÅÄ w ciÄ Å¼y – plan żywienia kobiety starajÄ cej siÄ o dziecko. Kobiety planujÄ ce ciÄ Å¼Ä powinny zadbaÄ o to, aby do ich organizmu byÅy dostarczane najcenniejsze skÅadniki odżywcze. Plan żywienia dla kobiet starajÄ cych siÄ o dziecko, podobnie jak dieta dla mÄżczyzn, powinien opieraÄ siÄ przede wszystkim na zdrowych i peÅnowartoÅciowych posiÅkach. Dieta dla kobiet planujÄ cych […]

Odżywianie w ciąży, co jeść w ciąży
Odżywianie w ciÄ Å¼y – ciÄ Å¼a to dla każdej kobiety wyjÄ tkowe 9 miesiÄcy. Okres ten wiÄ Å¼e siÄ z dodatkowym obciÄ Å¼eniem organizmu, gdyż oprócz odżywienia samego siebie musi on zapewniÄ odżywienie dla dziecka, które bardzo szybko siÄ rozwija. BÅÄdny jest jednak powszechny do niedawna poglÄ d, że kobieta w ciÄ Å¼y powinna “jeÅÄ za dwoje”. WrÄcz przeciwnie, przyszÅa mama […]
Powiązane wpisy