Choroba hemoroidalna – choroba odbytu
Wśród głównych czynników powodujących, że choroba hemoroidalna rozwija się, wymienia się brak ruchu, niewłaściwą dietę (ubogą m. in. w błonnik, a bogatą w używki, tłuszcze, ostre przyprawy), uporczywe zaparcia, spożywanie niewystarczającej ilości płynów, nadwagę. Wpływ tutaj mogą mieć także czynniki genetyczne.
Jednak nie tylko osoby nieruchliwe są narażone na tę przypadłość; dotyczy ona również osób wykonujących bardzo duży wysiłek fizyczny, podczas którego wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej (czyli m. in. ciężarowców, długodystansowców). Choroba hemoroidalna posiada kilka stopni zaawansowania.
Podczas pierwszego pojawia się krwawienie, w kolejnym – krwawienie nasila się, a guzki (hemoroidy) wypadają podczas wysiłku lub oddawania stolca. Następnie – guzki wewnętrzne wypadają, ale już nie cofają się samoistnie. W najbardziej zaawansowanym stadium pojawia się obrzęk o strukturze guzowatej ze znacznym odczynem zapalnym. W miarę postępu choroby występują coraz częstsze, obfitsze krwawienia, ból, świąd i pieczenie.
Towarzyszy im uczucie niecałkowitego wypróżnienia się. W niektórych przypadkach dochodzi również do wykrzepienia krwi w guzkach, do ich owrzodzenia lub bolesnego skrętu. Przy czym krwawienie z odbytu czy ból wcale nie przesądzają, że jest to choroba hemoroidalna. Mogą równie dobrze być oznaką innego schorzenia – na przykład zapalenia jelita grubego, nowotworu okrężnicy, zakrzepicy splotu przyodbytowego, ropnia czy infekcji lub urazu odbytu.
Dobrze również wiedzieć, że u jednego procenta osób choroba hemoroidalna współistnieje z nowotworem odbytnicy, a u dwudziestu trzech procent stwierdza się dodatkowo inne, wyżej zlokalizowane zmiany patologiczne, stanowiące przyczynę krwawień.
Choroba hemoroidalna a choroba nowotworowa
Hemoroidy i nowotwór złośliwy w początkowej fazie mogą dawać takie same objawy. Tym ważniejsze jest więc skonsultowanie się z lekarzem, a samoleczenie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego – zamiast poprawić, skomplikować sytuację. Nie jest możliwe samodzielne postawienie pewnej i właściwej diagnozy, nawet po przeczytaniu wszystkich informacji na ten temat i skonsultowaniu się z innymi chorymi na forach dyskusyjnych.
Nie tędy droga. Hemoroidy inaczej nazywane żylaki odbytu możemy podzielić na hemoroidy wewnętrzne, które są nie widoczne na zewnątrz odbytu, oraz hemoroidy zewnętrzne pokryte wielowarstwowym nabłonkiem płaskim. Hemoroidy są gęstym splotem naczyń znajdującym się w błonie śluzowej odbytnicy.
Znajdują się one około trzech centymetrów powyżej linii odbytu. Splot tych naczyń nie znajduje się tam bez powodu, jego zadaniem jest uszczelnianie odbytnicy. U pacjenta zdrowego splot naczyń jest nie wyczuwalny podczas badania. Gdy w splocie zatrzymuje się nie mogąca znaleźć ujścia krew powstają małe tętniaki ciała jamistego tworzące guzkowate wypukłości.
Powstają one w wyniku niewydolności żylnej, która spowodowana być może zarówno czynnikami genetycznymi jak i stylem życia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko wystąpienia hemoroidów są między innymi częste biegunki lub zaparcia, ciąża, nadciśnienie w żyle wrotnej, siedzący tryb życia.
Choroba ta dotyczy w większości przypadków osób starszych, jednak już co trzecia osoba po ukończeniu trzydziestego roku życia sporadycznie lub stale ma problemy z hemoroidami.
Ze względu na rozmiar wyróżniamy 4 stopnie powiększenia guzków:
- Powiększenie bez wysuwania a zewnątrz
- Wypadanie guzków na zewnątrz podczas defekacji i ich naturalny (samoistny) powrót
- Wysuwanie się guzków na zewnątrz podczas defekacji bez samoistnego powrotu
- Utrzymywanie się guzków na zewnątrz. Guzki ulegają zakrzepicy
Choroba hemoroidalna jest niestety nadal tematem tabu przez co wiele osób trafia do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby gdy komfort życia ulega tak znacznemu obniżeniu, że praktycznie nie ma już wyjścia i trzeba sięgnąć po pomoc.
Na tej stronie znajdziecie porady pozwalające na zmniejszenie ryzyka powstania hemoroidów poprzez odpowiednią modyfikację stylu życia, domowych sposobach na hemoroidy, oraz informacje o leczeniu hemoroidów i objawach, których wystąpienie powinno Cię zaniepokoić. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że do prawidłowej i pewnej diagnozy, oraz właściwego leczenia konieczna jest wizyta u lekarza.
Pomimo, że hemoroidy są tematem wstydliwym a badania mogą być dla wielu krępujące, zachęcam do przełamania strachu i wstydu powstrzymującego przed wizytą u lekarza i pozbyciem się problemu. Hemoroidy są przecież dolegliwością, na którą cierpi na prawdę sporo ludzi. Wielu z nich godzi się na znaczne obniżenie komfortu życia wstydząc się wizyty u lekarza, który na prawdę może pomóc.
Powiązane wpisy