Ból kręgosłupa źródła powstawaniaból kręgosłupaBól kręgosłupa – kręgosłup to narząd wcale nie taki prosty w swojej budowie, a już na pewno bardzo wrażliwy na nasz brak szacunku dla siebie. Reaguje nieskomplikowanie – bólem. Źródeł owego bólu jest niestety wiele, a ze względu na najczęstsze źródła tych dolegliwości można podzielić je następująco:

Ból kręgosłupa źródła dolegliwości

1. Bóle spowodowane przeciążeniami stawów międzywyrostkowych, przykurczem mięśni przykręgosłupowych, oraz podrażnieniami więzadeł przykręgosłupowych. Bóle takie zazwyczaj spowodowane są siedzącym trybem życia, co powoduje osłabienie mięśni przykręgosłupowych.

Ból kręgosłupa zazwyczaj nasila się przy dłuższym przebywaniu w takiej wymuszonej pozycji ciała. Bóle kręgosłupa mogą także pojawiać się już od rana i nasilać się w ciągu dnia.

2. Ból kręgosłupa pochodzenia dyskowego – taki ból jest spowodowany niewydolnością krążka międzykręgowego, a jego charakterystyczną cechą jest poranna sztywność i rozlany ból.

3. Bóle kręgosłupa spowodowane podrażnieniem stawów między wyrostkowych. Stawy te mogą zostać zablokowane przez gwałtowne skręcenie tułowia, lub szyi, objawia się to ostrym, gwałtownym bólem i wymuszonym nim ustawieniem tułowia.

4. Bóle korzeniowe – ten rodzaj bólu występuje w wyniku ucisku przemieszczonego dysku, lub stanu zapalnego występującego lokalnie, wpływającego na korzeń nerwowy. Typowy objaw to promieniowanie bólu do kończyn, osłabione czucie i siła mięśniowa – tym właśnie charakteryzuje się „rwa kulszowa”.

5. Ból kręgosłupa spowodowany różnymi rodzajami zapaleń – takie bóle są stałe, niezależne od pozycji ciała, a nasilają się przy wykonywaniu ruchów, często bólowi towarzyszy gorączka.

6. Bóle spowodowane nowotworami – w przypadku guzów umiejscowionych w obrębie kręgosłupa typowym objawem jest utrzymujący się nocny ból kręgosłupa.

7. Bóle osteoporotyczne – takie bóle są spowodowane pęknięciami i złamaniami kompresyjnych kręgów. Powoduje to zwykle zmianę sylwetki ciała.

Kiedy i jak leczyć ból kręgosłupa?

Jak widać powyżej rodzajów bolesnych schorzeń kręgosłupa jest niemało. Niestety, na niektóre z nich nie mamy tak do końca wpływu, ale zdecydowana większość może i powinna być leczona. Pamiętajmy, że utrzymujący się ból kręgosłupa, nawet jeśli powstaje na skutek przeciążenia, zaniedbany nieuchronnie prowadzi do zmian zwyrodnieniowych i trwałego upośledzenia sprawności.

Poznaj sprawdzony sposób na walkę z bólem pleców i zniszczonych stawów Kliknij >>>

Większość opisanych powyżej zespołów bólowych można wyleczyć, najpierw odpowiednio je diagnozując, a następnie stosując odpowiednią fizjoterapię prowadzoną przez wyszkolonego rehabilitanta, pozostającego w ścisłym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Nie lekceważmy więc żadnych incydentów bólowych, starajmy się poznać ich przyczyny i naturę, a w końcu nie wahajmy się przed wizytą u lekarza i podjęciem stosownej terapii .Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Ból kręgosłupa źródła powstawania

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *