Bezdech senny przyczyną bezsenności
Bezsenność to nie tylko trudności z zasypianiem albo zbyt wczesne wybudzanie się. To także krótkotrwałe wybudzanie się podczas snu. Przyczyną zakłóceń snu często bywa bezdech senny. Cóż to takiego?
Są to zaburzenia oddechu trwające około 10 sekund, powtarzające się od 10 do 40 razy w ciągu godziny. Na ten czas ustaje przepływ tlenu do tkanek, gdyż powietrze zostaje zatrzymane w górnych drogach oddechowych, mimo prawidłowej, a nawet wysilonej pracy płuc.
Dochodzi wówczas do krótkotrwałego wybudzenia, z czego osoba śpiąca nie zdaje sobie sprawy. Jednak rano budzi się niewypoczęta, niewyspana, mimo wystarczającej liczby godzin spędzonych na śnie. Skutki są takie same jak w przypadku innych rodzajów bezsenności: zmęczenie, brak koncentracji w ciągu dnia, wolny czas reakcji, rozdrażnienie, także suchość w jamie ustnej, bóle gardła, stany depresyjne, agresywność.
Niebezpieczne jest, co nie występuje powodu bezsenności z innych przyczyn, nieświadome zasypianie na kilka sekund w trakcie dnia. Można sobie wyobrazić, jakie to może powodować konsekwencje choćby podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tak więc ważne znaczenie ma właściwa diagnoza i leczenie.
Czy sami możemy rozpoznać bezdech senny?
Osoba, która cierpi na zaburzenia oddechu, a najczęstszym jego typem jest obturacyjny bezdech senny, nie zdaje sobie sprawy ze swojej dolegliwości. Nie rozumie więc, dlaczego mimo 8 godzin spędzonych w łóżku budzi się niewyspana i w ciągu dnia odczuwa senność.
Zwykle tłumaczy tym, że widocznie organizm potrzebuje dłuższego wypoczynku, lub też niskim ciśnieniem. Czasami osoba z bezdechem budzi się, mając tego świadomość, ale nie zna przyczyn, wiążąc przebudzenie z koszmarami sennymi. Jednak wyraźne objawy bezdechu sennego może zaobserwować i usłyszeć (!) osoba towarzysząca.
Cechą charakterystyczną bezdechu jest bardzo głośne chrapanie, ale nie każde chrapanie jest oznaką choroby. Jeśli osoba chrapiąca budzi się wypoczęta, to ta dolegliwość nie jest powiązana z bezdechem sennym. Jeśli chrapanie jest przerywane krótkimi okresami ciszy, a brzuch i klatka piersiowa się poruszają jak przy oddechu, wówczas to może być bezdech senny.
Objawami towarzyszącymi bezdechowi jest wzmożona ruchliwość podczas snu, zwiększona potliwość i kilkakrotne budzenie się na oddanie moczu. Ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz po wykonaniu specjalistycznych badań. Zwykle chory ( bo tak go trzeba nazwać) broni się przed wizytą u lekarza, twierdząc, że nic mu nie jest.
Zdecydowanie nie ma racji, bowiem bezdech senny skutkuje poważnymi chorobami, np. nadciśnieniem, chorobami serca, np. zawałem, arytmią, niedotlenieniem tkanek, w tym mózgu, czasem – nagłą śmiercią.
Na czym polega obturacyjny bezdech senny?
Jest to zatrzymanie oddechu podczas snu na skutek zwiotczenia mięśni gardła i języka, co częściowo lub całkowicie blokuje przepływ powietrza do płuc. Opadają też mięśnie podniebienia miękkiego oraz języczek, co powoduje donośne chrapanie, sięgające do 50 decybeli, podczas gdy dopuszczalne normy hałasu to 30 decybeli.
U kogo te mięśnie są mniej sprawne, co doprowadza do bezdechu? Najczęściej osobami cierpiącymi na tę dolegliwość są mężczyźni po czterdziestce. Statystyki podają, że jest to od 4 do 10% populacji męskiej. Kobietom rzadko zdarza się ta przypadłość, chronią ją przed tym żeńskie hormony płciowe. Jednak w okresie menopauzy i po menopauzalnym 2% pań również ma z tym problemy.
Zagrożenie bezdechem sennym wzrasta, jeśli mężczyzna czy kobieta są otyli, gdyż tkanka tłuszczowa zmniejsza światło górnych dróg oddechowych. Alkohol też wpływa na zwiotczenie mięśni gardła. Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest niewskazana na 2 godziny przed snem. Osoby cierpiące na uczucie zmęczenia i niewyspania, przed snem próbują ratować sytuację, zażywając na własną rękę tabletki na bezsenność.
To poważny błąd, gdy przyczyną bezsenności jest bezdech senny. Tabletki wpływają bowiem na zwiotczenie mięśni, a więc sytuacja się pogarsza, sen będzie przerywany, niepełnowartościowy. Tabletki w tym wypadku nie pomagają, tylko zwiększają zagrożenie. Bezdech senny często występuje w obrębie rodziny. Oznacza to, że ma uwarunkowania genetyczne. Jak możesz sobie pomóc?
Jedyny skuteczny sposób uporania się z bezdechem sennym to terapia pod okiem specjalisty. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, do którego najlepiej się zgłosić wraz z osobą – świadkiem twego snu. Trzeba będzie przejść badania w laboratorium snu. Stosowane terapie ( o których oddzielny artykuł) są skuteczne. W lekkich odmianach bezdechu pomocne dla poprawy jakości snu jest ułożenie na boku, pozycja na plecach jest niewskazana.
Należy zadbać o właściwą wagę, czyli przy nadwadze czy otyłości – przejść na dietę, uprawiać sport i schudnąć. Należy zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów, odstawić środki nasenne. Twoje zdrowie warte jest tych wyrzeczeń.
Powiązane wpisy