Antyoksydanty co musimy o nich wiedzieć?
Antyoksydanty. Co musimy wiedzieć o przeciwutleniaczach? Witaminy i przeciwutleniacze (antyoksydanty), są potrzebne, aby utrzymać nasz organizm w pełni zdrowia. Procesy metaboliczne w organizmie człowieka prowadzą do powstawania w komórkach wolnych rodników, jako produkt uboczny. Wolne rodniki uszkadzają błony komórkowe, rozbijają DNA i są główną przyczyną fizycznego starzenia się organizmu.
Czynniki zewnętrzne związane z nowoczesnym stylem życia i jego szybkim tempem, mają podobny negatywny wpływ. Należą do nich zanieczyszczenie środowiska (dym papierosowy, spaliny samochodowe), zanieczyszczenie żywności i wody pitnej różnymi chemikaliami, także stres, promieniowanie z ekranu telewizora, monitory komputerowe itp.
W związku z tym, organizm nasz potrzebuje wsparcia w walce z wolnymi rodnikami przez dostarczenie dodatkowych ilości przeciwutleniaczy (antyoksydantów).
Całkowicie zdrowy organizm jest w stanie produkować samodzielnie wystarczające ilości przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe antyoksydacyjne działanie wolnych rodników. Osłabiony chorobą, organizm osób starszych lub osób spożywających niezdrowe i nieurozmaicone jedzenie, produkuje znacznie mniej przeciwutleniaczy, co stwarza okazję do szkodliwego działania wolnych rodników.
Wolne rodniki są przyczyną wielu chorób, takich jak choroby płuc i choroby serca, a także raka. Według najnowszych badań, przeciwutleniacze wywierają korzystny wpływ na te choroby.
Najważniejsze antyoksydanty to:
Koenzym Q10 (CoQ10), cynk, Ginkgo biloba, kwas gamma-linolenowy, L-cysteina, L-glutation i inne substancje, mają również działanie antyoksydacyjne.
Najważniejsze przeciwutleniacze – witamina C, witamina A i witamina E, beta-karoten i selen – poprawiają stan naszego zdrowia i świetnie działają, każdy z osobna, ale jak wynika z praktyki, ich wspólne przyjmowanie znacznie zwiększa efekt działania antyoksydacyjnego.
Beta-karoten jest prowitaminą, co oznacza, że organizm wytwarza witaminy z beta-karotenu w potrzebnej ilości. Witamina A jest niezbędna w leczeniu wielu chorób oczu, chroni przed infekcjami dróg oddechowych i wywiera korzystny wpływ na skórę, włosy, zęby i dziąsła.
Selen i witamina E, zapobiegają lub opóźniają starzenie się tkanek. W połączeniu działają z większą intensywnością niż stosowane oddzielnie, czyli występuje tu efekt synergiczny. Selen neutralizuje działanie niektórych rakotwórczych substancji i może chronić organizm przed niektórymi nowotworami. Selen obniża też uczucie dyskomfortu i gorąca w czasie menopauzy.
Mężczyźni potrzebują więcej selenu, jest on skoncentrowany głównie w jądrach, a znaczna jego ilość jest wydalana wraz z plemnikami.
W całym procesie ewolucji, rośliny uzyskały dużą zdolność do przystosowania się do zmian klimatycznych i ochrony przed niekorzystnymi wpływami środowiska. Na Ziemi wyróżniamy bardzo zróżnicowane strefy klimatyczne, ale rośliny potrafią przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.
Antyoksydanty to niezastąpione wsparcie w walce z wolnymi rodnikami
Ułatwiają im to różne związki przeciw utleniające, które rośliny wytwarzają. Nowoczesne suplementy diety przeciw utleniające zawierają także wyciągi roślinne, co pozwala znacznie zwiększyć ich skuteczność i rozszerzyć zakres korzystnych efektów.
Powiązane wpisy