Amniopunkcja,badanie prenatalne inwazyjneamniopunkcja badania prenatalneAmniopunkcja – badania prenatalne. Amniopunkcja należy do inwazyjnego zabiegu diagnostyki prenatalnej. Polega na pobraniu 10-20 ml płynu owodniowego z worka owodniowego. Celem tego zabiegu jest przeprowadzenie badań genetycznych oraz oceny dojrzałości płodu. Wskazania do wykonania zabiegu diagnostycznego amniopunkcji:

  • wiek matki powyżej 35 roku życia
  • urodzenie poprzedniego dziecka z zaburzeniami chromosomalnymi lub zespołem Downa, a także z wadami metabolicznymi;
  • podejrzenie wady rozwojowej lub genetycznej rozwijającego się płodu;
  • zaburzenia chromosomalne u rodziców dziecka.
  • rozpoznanie wewnątrzmacicznej, niekiedy utajonej infekcji;
  • określenie stężenia AFP w płynie owodniowym;
  • ocena dojrzałości płodu;
  • określenie zawartości bilirubiny w płynie owodniowym w przypadku występowania konfliktu serologicznego w zakresie czynnika Rh.

Amniopunkcja – zabieg inwazyjny pobrania płynu owodniowego jest przeprowadzamy między 15-18 tyg. ciąży, zawsze pod stałą kontrolą usg. Ilość płynu owodniowego, która występuje w tym czasie w worku owodniowym zawiera wystarczającą liczbę komórek do pobrania.

Istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego u kobiet z obniżonym progiem bólowym. Po każdym takim zabiegu kobieta powinna mieć wykonane kontrolne badanie usg, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Amniopunkcja jest zabiegiem inwazyjnym, tak więc wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnym powikłań.

Amniopunkcja możliwe powikłania:

  • ze strony matki zapalenie otrzewnej, które występuje w przypadku niezauważonego nakłucia jelita podczas zabiegu; infekcja owodni ( występuje niezwykle rzadko); możliwość wystąpienia immunizacji, gdy matka jest Rh (-) ujemna.
  • ze strony płodu poronienie odklejenie owodni; odpływanie płynu owodniowego; ewentualne krwawienia z łożyska po punkcji przez łożyskowej.

Na czym polegają badania prenatalne

Kiedy dziecko znajduje się w łonie matki najczęściej wyobrażamy sobie dopiero jego wygląd i to kim zostanie w przyszłości, lecz już dawno przed narodzinami bobasa możemy dowiedzieć się jakiej będzie płci oraz czy będzie w pełni zdrowy.

Wiedzę o zdrowiu dziecka możemy pozyskać z nowej, lecz ogólnodostępnej metody badań. Mowa o badaniach prenatalnych. Badania prenatalne przeprowadza się najczęściej w 35 tygodniu ciąży. Jednym z popularnych badań jest amniopunkcja.

Badania prenatalne – inwazyjne i nieinwazyjne

W badaniach inwazyjnych nakłuwa się powłoki brzuszne i pobiera się próbki z tkanek, ale to nie wszystko. Do badania pobierane są także próbki płynu owodni oczywiście pod stałym widokiem z badania USG (amniopunkcja).

W skrajnych przypadkach niemal stu procentowej pewności, iż dziecko urodzi się z jakąś wadą, stosuje się także inne często bardziej skomplikowane działania, o których przebiegu należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Drugą częścią wpływająca na badania prenatalne są wymieniane na wstępie artykułu badania nieinwazyjne.

Badania nieinwazyjne w porównaniu do badań inwazyjnych są już w 100 procentach bezpieczne dla życia dziecka, lecz niestety pozwalają one tylko na procentowe określenie wystąpienia wady oraz jej umiejscowienie.

Badania te w porównaniu do badań inwazyjnych mają zupełnie inną formę. Młodej mamie pobrana zostaje próbka krwi po to, aby określić w niej stężenie danych substancji, które miały by odpowiadać za wady, jakie nasze dziecko może nabyć jeszcze w życiu płodowym.

Do czego służą badania prenatalne?

Służą one do wykrywania wad wrodzonych u dziecka i korygowania ich na tyle ile to możliwe jeszcze przed jego narodzinami. Lekarze specjaliści dzielą badania prenatalne na dwie kategorie: inwazyjne oraz nieinwazyjne. Badania inwazyjne są nieco bardziej ryzykowne niż nieinwazyjne, gdyż dużo większe jest ryzyko poronienia w czasie lub po ich zastosowaniu.

Wykrywanie wrodzonych wad, a badania prenatalne

Jeśli podejrzewamy, iż nasza jeszcze nienarodzona pociecha mogłaby odziedziczyć wady po kimś z bliższej lub dalszej rodziny powinniśmy jak najprędzej powiadomić o tym lekarza prowadzącego, najlepiej już podczas pierwszej wizyty kontrolnej.

Co prawda dziecko nie musi mieć żadnych wad, ani uszczerbków na zdrowiu czego życzymy wszystkim rodzicom, a przede wszystkim ich bobasowi, ale należy dmuchać na zimne i wykonać badania prenatalne.

Jedną z najbardziej nowoczesnych i stosunkowo młodych jeszcze metod ratowania płodu przed wadami jest tzw. test zintegrowany, dzięki, któremu można wykryć i zniwelować niemal wszystkie wady poczynając od kręgosłupa przez kończyny, serce, a także inne organy wewnętrzne. Jest to jedno z najbardziej bezpiecznych i odpowiednich rozwiązań jaki najczęściej zalecają specjaliści.Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Amniopunkcja,badanie prenatalne inwazyjne

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *