Alergia zalecenia ogólne



alergia na pyłkiAlergia – środki czystości przy alergii

Wszystkie środki czystości z jakimi spotykamy się na co dzień mogą być alergenami. Zwłaszcza alergicy wiedzą, jak trudno jest im znaleźć odpowiednie środki czyszczące. Takimi naturalnymi środkami są orzechy piorące, a w zasadzie łupiny orzechów, którymi prać można zarówno ręcznie, jak i za pomocą pralki. Mają one działanie nie tylko czyszczące, ale także bakteriobójcze, choć nie spierają plam z potu.

Innym sposobem prania odzieży alergika jest używanie kulek ekologicznych, piorących nawet w niskich temperaturach i tylko sporadycznie uczulających. Antyalergicznym dodatkiem do prania mogą być płyny zwalczające roztocza domowe oraz formy rozwojowe pcheł i świerzbowca ludzkiego.

Remont w domu alergika

Zanim alergik rozpocznie remont swojego domu lub mieszkania, powinien go zaplanować tak, by był dla niego jak najmniej odczuwalny. Przede wszystkim przy zakupie materiałów ważne jest zapoznanie się z treścią składu chemicznego. Jakich materiałów użyć przy remoncie w domu alergika? Najbezpieczniejszym rodzajem farby dla alergika będzie farba wodna, choć nie zawsze.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów farb, w tym farby naturalne, na które uważać powinny osoby uczulone na oleje i żywice. Jeśli już chcemy tapetować mieszkanie to najlepsze dla alergika będą tapety papierowe zmywalne. Podłoga alergika składać się może z dobrze czyszczących się płytek ceramicznych lub parkietu pokrytego lakierem akrylowym. Meble przy alergii powinny być dobrane w taki sposób by można je było pielęgnować na co dzień.

Jaka pościel dla alergika?

W łóżku, a zatem i w pościeli, znajduję się mnóstwo roztoczy, których odchody działają alergennie. Jaka pościel jest zatem najlepsza dla alergika? Większość lekarzy jest zdania, że najlepsza jest pościel syntetyczna, choć to raczej pościel wełniana jest najbliżej ideału.

Alergicy powinni unikać poduszek z pierzem, puchem oraz poduszek wełnianych. Alergia wymaga, aby przy wyborze odpowiedniej pościeli należy kierować się atestami jakie posiada, wypełnieniami (nowoczesne włókna poliestrowe, mikrofazy, poliestrowo-silikonowy granulat), opcjami prania pościeli. Najodpowiedniejsza pościel to ta, którą można wyprać w 60 stopniach.

Alergicy do wyboru mają także pościel medyczną, która posiada atest Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie. Znajdują się w niej środki przeciwdziałające rozwojowi roztoczy, grzybów i bakterii. Wszyscy alergicy powinni jednak wiedzieć, że nim kupią pościel, powinni skonsultować to ze swoim lekarzem alergologiem, gdyż jej zakup uzależniony jest od tego jakiego rodzaju jest alergia.

Alergia odczulanie dzieci

Jednym ze sposobów walki z alergią jest odczulanie, czyli immunoterapia swoista. Jest ona konieczna jeśli chcemy alergię wyleczyć. Niestety rodzice nie chcą odczulać dzieci, ponieważ wiąże się to z często nielubianymi przez nie strzykawkami.

Proces odczulania powinien być przeprowadzany pod okiem lekarza-alergologa nie zapominając przy tym o konieczności przyjmowania dotychczas stosowanych leków. Polega on na wstrzykiwaniu pod skórę określonej ilości alergenu.

Dziecko przez kilka lub kilkanaście tygodni musi przychodzić co 7-14 dni na szczepienie a następnie co 5-6 tygodni na tzw. dawki podtrzymujące. Jednak zanim przystąpimy do odczulania konieczne jest zrobienie testów alergicznych. Oczywiście zastosować można także działające przez całą dobę leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, które nie mają wpływu na koncentrację.

Alergia – mieszkanie bez alergenów

Wyposażenie mieszkania alergika nie jest takie proste. Musi on zwracać uwagę na wszystko, co mogło by wywołać objawy alergii (podłogę, meble itd.). Alergicy nie powinni w mieszkaniu kłaść wykładziny i dywanów, które zbierają kurz. Zamiast tego poleca się położenie drewnianej podłogi i ewentualnie bawełnianych dywaników, które można wyprać w pralce.

Jeśli chodzi o meble to poleca się meble drewniane laminowane plastikiem z zamkniętymi szafkami. Nawet półki na książki powinny być przeszklone by uniknąć ryzyka zbierania się większej ilości kurzu. Co tyczy się wszelkich foteli, kanap i sof  alergia wymaga, by zwrócić uwagę na rodzaj materiału z jakiego są zrobione, ponieważ istnieje ryzyko, że łatwo będą się w nich gromadziły roztocza.

Mieszkanie raz dziennie należy wietrzyć. Jeśli w domu zastosujemy jonizatora zamiast klimatyzacji, także możemy ograniczyć ryzyko występowania objawów alergii, ponieważ w nieczyszczonej klimatyzacji znaleźć się może mnóstwo pleśni i grzybów, od których powstaje alergia.

Hodowanie roślin przy alergii

Alergia nie oznacza, że musimy rezygnować z hodowli roślin zarówno w domu jak i w ogrodzie. Co możemy sadzić mając alergie? To wszystko zależy od tego na co mamy uczulenie. Unikać należy także roślin spokrewnionych z rośliną alergenną. W ogrodzie powinniśmy zasadzić takie rośliny, które nie będą wymagały szczególnej troski.

Jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe, to należy pamiętać, że mokra ziemia doniczkowa ma wpływ na wzrost wilgotności mieszkania, dlatego dobrze jest ją zastąpić podłożem żwirowo-piaskowym. Poza tym kwiaty, które są kolorowe i pachnące rzadko uczulają. Z kolei kwiaty cięte, które uczulają to na pewno lilia, frezja, hiacynt i narcyz. Kwiaty cięte, które można podarować alergikowi to takie, które nie mają silnego zapachu, np. niektóre gatunki róż.

Czym jest filtr Hepa?

HEPA to filtr używany do filtracji powietrza zarówno świeżego, wywiewanego jak i obiegowego. Ma on zastosowanie między innymi w odkurzaczach. Zadaniem odkurzacza z filtrem HEPA jest zatrzymywanie odchodów roztoczy, komórek grzybów, pierwotniaków, pleśni i bakterii oraz większości wirusów a także zatrzymywanie zapachów. Odkurzacz z filtrem HEPA jest najskuteczniejszym sposobem czyszczenia mieszkań a najlepsze efekty daje w połączeniu z odkurzaczami wodnymi i bez workowymi

Alergia na kurz

Alergia na kurz objawia się przez cały rok, zwłaszcza zimą, kiedy pomieszczenia są zamknięte i działają kaloryfery. W wyniku wysuszenia śluzówki alergeny mają łatwiejszą drogę przenikania. Wszelkie dywany i chodniki są doskonałym siedliskiem roztoczy. A jak się zwalczać roztocza?

Przede wszystkim należy pozbyć się właśnie wszelkich dywanów i tapicerowanych mebli. Ważne jest także dbanie o codzienny porządek, zainstalować rolety zamiast zasłon, unikać dodatkowych dekoracji łóżka. Warunki sprzyjające rozwojowi roztoczy to między innymi temperatura od 22 do 25 stopni i wilgotność powietrza 60-80%.

Nie możemy całkowicie pozbyć się roztoczy, ponieważ są one nieodłącznym elementem naszego życia, jednak możemy zminimalizować ich obecność.



Powiązane wpisy








Skomentuj wpis: Alergia zalecenia ogólne

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *