Alergia u dzieci objawyalergia u dzieciAlergia u dzieci – dzieci, które cierpią na alergię częściej chorują w miastach niż na wsiach. I tak na alergiczny nieżyt nosa cierpi w miastach 39 % dzieci, na wsiach 11%, na alergiczne zapalenie spojówek cierpi na wsiach od 0 do 2%, w miastach 12-16% (1). Ich leczenie powinno wyglądać inaczej niż u dorosłych ponieważ nie zawsze to co jest dobre dla dorosłego będzie dobre dla nich.

Jak uważa prof. Ryszard Kurzawa z Rabki Zdroju, leczenie dzieci powinno się przeprowadzać w przedziałach wiekowych 0-2 lata, 3-5 lat, 6-12 lat, powyżej 12 lat (2). Poza tym, należy pamiętać, że dzieci cierpiące na alergię pokarmową nie mogą jeść wszystkiego. Z badań, które zostały przeprowadzone w USA i Wielkiej Brytanii przez Annals of Allergy, Asthma & Immunology wynika, iż 35% dzieci powyżej 5 roku życia jest nękanych a wśród gimnazjalistów i licealistów ten odsetek jest jeszcze wyższy, ponieważ wynosi aż 85% (3). Choć badanie to nie dotyczy Polski, jednak można przypuszczać że także w naszym kraju procent ten jest wysoki.

Planowanie ciąży przy alergii

Każda kobieta, która chciałaby zajść w ciążę powinna skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. W przypadku kobiet cierpiących na alergię dodatkowo powinny one konsultować swoje plany także z lekarzem alergologiem. Jest to ważne ze względu na leki, jakie muszą one przyjmować, gdyż nie każdy lek jest dobry dla kobiet ciężarnych.

Lekarz najpewniej zaleci zmianę leków z kategorii C (czyli testowanych na zwierzętach, które wykazały szkodliwy wpływ na płód lub badań takowych nie wykonano albo brak jest dokładniejszych danych odnośnie obserwacji ich wpływu na ludzi) na kategorię B (leki badane na zwierzętach, które wykazały szkodliwy wpływ na płód, jednak nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego).

Największa skłonność do alergii u pierwszego dziecka

Według badan naukowców z Japonii pierwsze dziecko jest najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej (4% szans) niż dziecko drugie (3,5%) czy trzecie, oraz kolejne (2,6%) a dodatkowo dziecko urodzone jako pierwsze ma większe skłonności do zapalenia spojówek i nieżytu nosa (1). Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że z każdym kolejnym urodzeniem wzrasta odporność matki. Innym powodem może być duża sterylność, tzn. że jedno dziecko ma styczność z mniejszą liczbą bakterii niż gdyby tych dzieci było więcej i dlatego ma większe szanse na nabawienie się alergii.

Alergia u dzieci – dziecko z alergią w przedszkolu

Najlepszym wyjściem dla dziecka z alergią było by zapisanie go do przedszkola dla alergików, niestety jest ich wciąż niewiele. Gdy mały alergik stawia pierwsze kroki w przedszkolu wśród swoich rówieśników oczywiste jest, że chciałby dostawać do jedzenia to co inne dzieci.

Zadaniem rodziców jest by zakazy żywieniowe były dla niego jak najmniej odczuwalne. Jeszcze zanim dziecko zostanie wysłane do przedszkola powinno być uczone jakich produktów nie powinno spożywać. Informacje o tym powinna otrzymać także przedszkolanka zajmująca się naszym dzieckiem. W żadnym wypadku nie powinno się zatajać informacji o chorobie, ponieważ może źle się to skończyć dla małego alergika.

Alergia u dzieci nie wyklucza posłania ich do przedszkola. W przedszkolu rodzice powinni dostać możliwość przyjrzenia się całotygodniowemu menu by wiedzieć czy w składzie występuje alergen. Jeżeli tak jest, mogą zaproponować przyniesienie zamiennika lub produktów z których kucharki mogłyby przygotowywać oddzielny posiłek.

Można również do przedszkola przynieść kartkę od lekarza z listą rzeczy które dziecko może spożywać, oraz tych które są mu zabronione. Jest to ważne z tego względu, że nie dla każdego może być oczywiste iż zakaz spożywania mleka oznacza, że dziecku nie można podać herbatników czy naleśników. Poza tym można poprosić przedszkolankę by przypilnowała, aby dziecko nie próbowało „podkradać” zakazanego jedzenia innym dzieciom.

Alergia u dzieci – co ma na nią wpływ

Gdy jeden z rodziców cierpi na alergię istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego potomstwo także będzie na nią chorowało. Palący papierosy dziadkowie także sprawiają, że ich wnuki mogą zostać alergikami. Duża odpowiedzialność za alergię spoczywa także na matkach, ponieważ jeśli matka karmi dziecko piersią i zakończy ten proces nim dziecko skończy sześć miesięcy, oraz środowisko w jakim żyje dziecko ma wpływ na wystąpienie alergii.

W przypadku karmienia piersią zaleca się by matka stosowała dietę hipoalergiczną. Gdy kobieta jednak nie karmi piersią, powinna podawać maluchowi mleko humanizowane z oznaczeniem H.A. Warunki mieszkaniowe i środowisko w jakim dziecko żyje także nie pozostają bez wpływu stan zdrowia dziecka. Należy pamiętać, że jeśli dziecko odziedziczyło skłonność do alergii, to rodzice mogą jedynie łagodzić jej objawy. Alergia u dzieci może być dość kłopotliwa jednak nie należy się poddawać, bo można sobie z nią poradzić.

kwas hialuronowy zabieg

Kwas hialuronowy zabieg dla alergika

Kwas hialuronowy zabieg dla alergika. Lista zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych, które są dostępne dla osób o skłonnościach alergicznych, jest dość długa i stale poszerza się o nowe pozycje. Dla specjalistów z dziedziny kosmetologii oczywistym jest, że osoby – zwłaszcza panie – z chorobami skórnymi o podłożu alergicznym również odczuwają potrzebę dbania o swoja skórę […]

0 komentarzy
alergia na kosmetyki

Alergia na kosmetyki, czyli alergiczka u kosmetyczki

Alergia na kosmetyki. Wydawać by się mogło, że kobiety o skórze szczególnie wrażliwej, oraz ze skłonnościami alergicznymi nie powinny wystawiać swojej cery na dodatkowe podrażnienia w postaci zabiegów kosmetycznych. Jednak stwierdzenie to powoli odchodzi do lamusa. W rzeczywistości bowiem coraz więcej zabiegów, wykonywanych w salonach kosmetycznych, skierowanych jest właśnie do osób z problemami skórnymi. Stosuje […]

0 komentarzy
algi morskie maseczka

Algi morskie maseczka dla alergika

Algi morskie maseczka dla alergika. Od dłuższego czasu w sferze zabiegów kosmetycznych i preparatów pielęgnacyjnych szczególną popularnością cieszą się algi morskie. W salonach kosmetycznych dostępne są specjalne zabiegi na bazie alg. Algi są również składnikiem wielu kremów, balsamów czy peelingów do różnych typów skóry. Trudno się temu dziwić: algi znane są powszechnie ze swego działania […]

0 komentarzy
alergia na pyłki

Alergia zalecenia ogólne

Alergia – środki czystości przy alergii Wszystkie środki czystości z jakimi spotykamy się na co dzień mogą być alergenami. Zwłaszcza alergicy wiedzą, jak trudno jest im znaleźć odpowiednie środki czyszczące. Takimi naturalnymi środkami są orzechy piorące, a w zasadzie łupiny orzechów, którymi prać można zarówno ręcznie, jak i za pomocą pralki. Mają one działanie nie […]

0 komentarzy
alergia u dzieci

Alergia u dzieci objawy

Alergia u dzieci – dzieci, które cierpią na alergię częściej chorują w miastach niż na wsiach. I tak na alergiczny nieżyt nosa cierpi w miastach 39 % dzieci, na wsiach 11%, na alergiczne zapalenie spojówek cierpi na wsiach od 0 do 2%, w miastach 12-16% (1). Ich leczenie powinno wyglądać inaczej niż u dorosłych ponieważ […]

0 komentarzy


Powiązane wpisy
Skomentuj wpis: Alergia u dzieci objawy

Dodaj swoją opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *